شما این‌جا هستید
آموزش 

لوله بازکنی -

آبیاری با فاضلاب؛ آبیاری سبزیجات با فاضلاب و مضرات آن

آبیاری با فاضلاب موضوع بسار قابل تامل و جدیست. آبیاری با فاضلاب خام انسانی ممنوع است و رها سازی این مواد هم در مکان‌های مختلف مثل درون چاه‌ها و آب‌های جاری تحت شرایط خاص و پس از تصفیه در تصفیه خانه‌ های مجهز امکان پذیر می‌شود.

آبیاری با فاضلاب

 عوارض مصرف سبزیجات آبرسانی شده به روش آبیاری با فاضلاب

اولین تأثیر آبیاری با فاضلاب روی محیط زیست و به خصوص نفوذ مواد شیمیایی و فلزات سنگین آن در خاک است. بواسطه آبیاری با فاضلاب انگل‌ها و میکروب‌های معلق در فاضلاب‌ها به زندگی انسان‌ها راه یافته که از دیگر عواقب خطرناک آبیاری با فاضلاب است و برخی عوارض از جمله سرطان‌ها به این آلودگی‌های شیمیایی برمی گردد.

ممکن است میکروب‌ها و ویروس‌ها بر اثر استفاده از کلر از بین برود اما کیست‌ها و تخم انگل‌های موجود در آن به هیچ عنوان از بین نخواهد رفت. انگل‌هایی مانند ژیاردیا، آسکاریس و اکسیور (کرمک) از جمله خطرناک‌ترین نوع انگل‌هایی است که در صورت راه یافتن به بدن انسان می‌تواند سبب کم خونی، بی اشتهایی، اختلال در رشد و علایم گوارشی شود.
وی تأکید می‌کند «کیست هیداتیک» که از طریق مدفوع سگ سانان در مزارع پخش می شود، چنان چه به هر علتی و از طریق مصرف سبزی جات آلوده به بدن انسان راه یابد، عوارض جبران ناپذیری هم چون ایجاد حفره روی قلب، مغز، کبد، ریه و… بر جای خواهد گذاشت که در نتیجه هزینه‌های درمانی زیادی را بر مبتلایان تحمیل خواهد کرد، هر چند در نهایت درمان کاملی هم نخواهد داشت.

یکی از بهترین راهکارها برای از بین بردن میکروبهای موجود در سبزیجات به روش آبیاری با فاضلاب، شست و شوی گل و لای و استفاده از کلر یا قرص پرکلرین برای گندزدایی به مدت چند دقیقه در آبی که حاوی چند قطره مایع ظرف شویی است، که برای مصرف با آب نیز کاملا شستشو داده شوند..

آبیاری با فاضلاب؛ آبیاری سبزیجات با فاضلاب و مضرات آن

 

منبع سایت تبیان

پست‌های مرتبط

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس