شما این‌جا هستید
آموزش 

لوله بازکنی -

آب خاکستری چیست؟ موارد استفاده از آب خاکستری و مزایای آن

آب خاکستری، فاضلاب‌ خانگی و اداری فاقد مواد فضولات و شامل آب‌ خروجی دستشویی‌، ‌حمام، ماشین‌ لباس‌شویی، ظرف‌شویی و امثال آن است. چون آب خاکستری بار میکروبی کمی دارد، راحت‌تر می‌توان آن را برای مصرف مجدد بخصوص در فلاشینگ توالت، آبیاری مزارع و دیگر موارد مصرفی غیرخوردنی آماده ساخت.

 

آب خاکستری

آب منبع باارزشی است. آب شیرین ارزش بیشتری دارد و استفاده از آن و استفاده مجدد از آن کلید زندگی پایدار در جهان امروز است. با بروز کم‌آبی در تمام دنیا، ‌مسئله آب یکی از چالش‌های اساسی بشر امروز می‌باشد. یک استراتژی مؤثر آن کاهش تقاضا برای آب شیرین از طریق گردآوری آب باران، لوله‌کشی، و چفت و بست محکم و بکارگیری فرایندهای کم‌مصرف است ولی هر چه کنیم مقداری آب ضایع می‌شود و بصورت آب خاکستری از دسترس خارج می‌شود.این آب را می‌توان برای آبیاری، منظره‌سازی و حتی استفاده در فلاشینگ توالت‌ ها بکار برد و در واقع دو بار آن را به استفاده کرد. فاضلاب منزل از طریق یک لوله از خانه بیرون میرود ولی می‌توان آب خاکستری و آب سیاه را از هم جدا کرد و آب خاکستری را یک بار دیگر مصرف کرد و آب سیاه را به بیرون فرستاد.

استفاده مجدد از آب خاکستری در سیستم‌های شهری هم موجب صرفه‌جویی و تأمین منبع جدید آب می‌شود و تقاضا برای آب تمیز را کاهش می‌دهد و هم مقدار فاضلاب را برای عملیات تصفیه بعدی کم می‌کند. بعلاوه تفکیک آنها شانس آلوده شدن منابع آب محلی را کاهش می‌دهد. آب خاکستری از نظر تعریف عاری از آب توالت و دستشویی و دیگر منابع آلوده به مدفوع انسانی است در شرایط خاص مقادیر جزئی مدفوع انسانی و در نتیجه پاتوژن‌ها از طریق دوش‌، ماشین‌ لباسشویی و امثال آن به سیستم آب خاکستری راه می‌یابد. آب خاکستری کثیف ولی ایمن است و منبع خوبی برای آبیاری گیاهان می‌باشد. اگر این آب به رودخانه‌ها و دریاچه‌ها رها شود، ‌مواد مغذی آن نقش آلاینده‌ دارند ولی برای درختان نقش کود بازی می‌کنند.

 

منبع سایت  www.animal-informatics.com

پست‌های مرتبط

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس