شما این‌جا هستید
آموزش 

لوله بازکنی -

خطرات محلول لوله بازکن و مواد شیمیایی دیگر

محلولهای لوله بازکن از جمله خطرناک‌ترین موادشیمیایی برای چشم می باشد که در موارد شدید، حتی منجر به نابینایی فرد می‌شوند.

 

محلولهای لوله بازکن

خطرات محلولهای لوله بازکن برای چشم‌ها

آسیب های شیمیایی از عواملی هستند که بینایی چشم را به خطر می اندازند.  آسیب های شیمیایی چشم زیاد اتفاق می افتند و در برخی اوقات می توانند منجر به از دست رفتن چشم شوند.
حلال ها، مواد ضدعفونی کننده، محلولهای لوله بازکن، گاز پاک کن، جوهرنمک و سفید کننده ها که بیشتر در نظافت و شستشوی سرویس بهداشتی، حمام، توالت فرنگی، آشپزخانه مورد استفاده قرار میگیرند، از جمله موادی به شمار می روند که در صورت تماس با چشم، آسیب شیمیایی را ایجاد می کنند.

سوختگی شیمیایی چشم، در کمترین زمان رخ می دهد، درد زیادی دارد و آسیب شدیدی ایجاد می کند.

محلولهای لوله بازکن در صورت تماس با چشم، به سرعت قرنیه را زخم کرده و حتی در موارد شدید می‌توانند به سوراخ شدن کره چشم منجر شوند.

محلولهای لوله بازکن و اکثر مواد شوینده می‌توانند باعث ایجاد زخم‌های شدید در پلک شده و چسبندگی‌های کره‌ چشم و پلک را به همراه داشته باشند.
در صورت تماس چشم با محلولهای لوله بازکن و دیگر موادشیمیایی نظیر سفیدکننده ها، لوله بازکن‌ها، جوهرنمک، پودر ماشین لباسشویی، گاز پاک‌کن و مایع ظرفشویی بیشترین آسیب چشمی ایجاد می شود.

آسیب ناشی از این مواد ممکن است آن قدر جدی باشد که بینایی به طور کامل از بین برود.

مدت ماندگاری علائم و آسیب چشم به نوع و مقدار ماده شیمیایی بستگی دارد. قرمزی چشم و سطح پلک، سوزش، احساس درد، اشک‌ریزش شدید چشم از علائم آسیب های چشمی با مواد شیمیایی هستند.

در صورتی که فرد با هر یک از مواد شیمیایی دچار آسیب چشمی شود، وضعیت اورژانسی پیدا کرده از این رو باید فوراً اقدامات درمانی را برای وی انجام داد.
موقع تماس مواد شوینده با چشم چه باید کرد؟

فورا با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید. در صورت تماس مواد شوینده یا هر ماده‌ شیمیایی دیگر با چشم باید بلافاصله چندین بار چشم زیر آب، باز و بسته شود تا آن ماده از چشم خارج شود.

شستشوی آرام چشم با آب حدود ۲۰ دقیقه، اولین اقدام است. شما باید پلک‌ها را باز کرده و آب را روی سطح چشم بریزید. این عمل را از گوشه داخلی چشم انجام دهید. به صورتی که آب از گوشه خارجی چشم خارج شود.

همچنین می‌توانید صورت مصدوم را زیر شیرآب یا شیلنگ بگیرید. این شستشو را تا زمان مراجعه به پزشک انجام دهید.

پس از ۲۰ دقیقه شستشو، چشم را با یک گاز استریل پوشانده و پانسمان نمایید.
استفاده نادرست از برخی موادشوینده منجر به زخم چشم، زخم پلک، چسبندگی پلک به چشم و حتی در بعضی موارد منجر به از بین رفتن کامل بینایی فرد خواهد شد

در صورت باقی ماندن محلولهای لوله بازکن و هر گونه ماده‌ شیمیایی در چشم در فاصله‌ زمانی مراجعه‌ مصدوم به چشم پزشک، آسیب ناشی از این مواد شدیدتر می‌شود. آسیب‌های وارد به چشم از نظر زمانی و مالی بسیار هزینه ‌بر است و همچنین آسیب روانی شدیدی در پی دارد. بنابراین پیشگیری از آن بسیار ضروری است.

توصیه های لازم هنگام کار با محلولهای لوله بازکن و انواع دیگر مواد شیمیایی

– هنگام کار با محلولهای لوله بازکن و دیگر مواد شوینده و شیمیایی حتما از عینک‌های حفاظتی استفاده شود.

– باید این مواد دور از دسترس اطفال نگهداری شوند.

– مواد شوینده و نظافتی در حداقل غلظت استفاده شوند (یعنی قوی نباشند)، چرا که هرچه میزان غلظت آنها بیشتر باشد، آسیب ناشی از آن شدیدتر می‌شود.

پست‌های مرتبط

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس