شما این‌جا هستید
نصب شیرآلات و لوله کشی 

لوله بازکنی -

انواع لوله های فاضلاب و انتخاب جنس مناسب آن

Rate this post

از اقدامات اساسی در احداث ساختمان رعایت اصول در هنگام اجرای فاضلاب است . اجرای درست سیستم فاضلاب نیازمند بکاربردن لوله های مطلوب برای فاضلاب می‌باشد . گزینش لوله برای فاضلاب اولی گام برای لوله کشی فاضلاب است .  نصب شیرآلات و لوله کشی

اشکال لوله های فاضلاب :

متاع لوله های فاضلاب می‌تواند چدنی , فولادی گالوانیزه , PVC , PE , و PP باشد . به کارگیری از لوله های مصرف شده مجاز نیست .

کاربرد لوله های فولادی گالوانیزه در خاک ( ذیل کف تحت ترین طبقه یا این که در محوطه ) مجاز نیست .

کاربرد لوله های پی او سی با نماد B و D :

لوله و فیتینگ پلی وینیل کلراید ( PVC ) می بایست از گونه طاقت فرسا و طبق استانداردهاباشد . در استاندارد EN1329 لوله های با آرم “ B ” برای نصب در طبقات و لوله های با نشانه “ D ” برای دفن در خاک و لوله های با نماد “ BD ” برای نصب در طبقات ساختمان یا این که دفن در خاک اختصاص داراست .

کاربرد لوله با آرم A :

در استاندارد ISO3633 لوله های با نشانه A برای لوله کشی آب باران و هواکش فاضلاب و لوله های با نماد B برای لوله کشی فاضلاب , هواکش فاضلاب و آب باران اختصاص دارااست .

کاربرد لوله ی پلی اتیلن با نماد B و D :

لوله و فیتینگ پلی اتیلن با چگالی بالا ( PE ) طبق استانداردها باشد در استاندارد EN1519 لوله های با نشانه “ B ” برای نصب در طبقات و لوله های با آرم “ BD ” برای نصب در طبقات و هم دفن در خاک ( در ذیل کف زیر ترین طبقه ساختمان ) اختصاص دارااست . چاه بازکنی در آرژانتین مرکز تهران

کاربرد لوله های پلی پروپیلن با نشانه B وD :

لوله و فیتینگ پلی پروپیلن ( PP ) که اتصال لوله به لوله یا این که لوله به فیتینگ در آن از مدل نر و مادگی ( PUSH FIT ) و به امداد رینگ لاستیکی است می بایست طبق یک کدام از استاندارد هاباشد و در استاندارد EN1451 نماد های B و D و BD مثل استاندارد EN1329 هست .
نکته ی دارای اهمیت دیگر در گزینش لوله برای نصب لوله های فاضلاب این است که لوله پاک , تازه و فارغ از هیچ جور عیبی باشد . بطور نمونه اثراتی از سوختگی بر روی لوله چشم نشود .

اصول نخستین در لوله کشی فاضلاب ساختمان

یکی‌از دلایلی که بعداز مدتی موجب پارگی لوله می شود اجرای غیر درست و غیر اصولی سیستم لوله کشی فاضلاب است . پارگی لوله ی فاضلاب خساراتی را بدنبال دارااست از این رو اعتنا به‌این حساس در نصب و یا این که تعمیر سیستم کشی فاضلاب امری اضطراری و واجب است . پیرو با اصول مهمی که در هنگام نصب لوله می بایست رعایت شود میپردازیم .

ویژگی ها لوله در لوله کشی فاضلاب ( سایز مطلوب لوله فاضلاب ) :

كليه لوله هاي آب سرد و گرم و رجوع و برگشت آب گرم مصرفي وتهويه ازنوع PE – RT/ALL/PE – RTتا
قطر ” 1 , 5مي باشد , مگر آن كه در نقشه ها و مقادير كار گونه ديگري ذكر شده باشد .

كليه لوله هائي كه از درون و يا زير ديوارها عبور مي نمايد بايد در قبال پارگی لوله حفظ گردند .

از اجراي لوله ها بموازات پي هاي و يا ديوارهاي باربر در مسافت اي كمتر از يك متر از آنان جز با تصويب دستگاه محاسبه خودداري شود .

لوله را بايد بمــوازات نیز كار گذارده و مسافت آن‌ها از يكديگر بايد باندازه اي باشد كه عايق كاري كامل لوله ها و دسترسي به شيرها براي بازديد و تعمير مسير باشد .

كليه لوله هائي كه پائين خیس از پي ها و يا ديوارهاي باربر اجرا مي گردند بايد در بیرون از زاويه 45درجه پي قرار گيرد مگر اينكه جز اين تصويب شده باشد .

كليه لوله هائي كه در بیرون ساختمان و يا ديوارهاي خارجي ساختمان اجرا مي گردند بايستي درمقابل يخبندان حفظ و ايزوله گردند .

لوله ها بايد برابر نقشه راست – شاقولي و حتي المقدور فارغ از خم موازي با ديوار يا عمود بر ديوارهاي ساختمان اجرا در بیاید .

كليه لوله هاي افقي سرد و گرم و رجوع بايد شيب يكنواختي دست كم برابر يك درهزار بسمت نقاط پائين دست لوله كشي داشته باشد تا هنگام لزوم و در صورت تشخیص پارگی لوله و برای رفع نم و رطوبت بتوان آنان را تخليه كرد .

از اجراي لوله هاي آب در بالاي دستگاه هاي برقي خودداري گردد و درصورت نياز بايد با لحاظ دستگاه محاسبه نسبت به تعبيه سيني مسي قطره گير در بالاي دستگاه مبادرت گردد .

بعد از پايان كار روزمره لوله كشي بايد انتهاي سرباز لوله ها بوسيله درپوش و يا كرباس و يا ديگر مواد تصويب شده بسته گردد تا از ورود مواد خارجي به باطن لوله ها جلوگيري گردد .

شيب لوله هاي آبرساني در كانال كف بطرف موتورخانه مي باشد .

طول نصب شيرها و يا راز لوله ها از كف تمام شده بشرح زير مي باشد :

الف – دستشويي 52سانتيمتر

ب – آشپزخانه ديواري 100سانتيمتر – توكاسه 52سانتيمتر

ج – شير ترکیب وان 65سانتي متر

ح – فلاش والو 80سانتي متر

خ – شير سرویس بهداشتی تخت شرقي 30سانتي متر

ر – سرویس بهداشتی فرنگي 30سانتيمتر

س – فلاش تانك 180سانتيمتر

مسافت دو راز لوله جهت شير ادغام دوش و ظرفشويي و وان وشير ترکیب ديواري 18 – 16سانتيمتر از يكديگر مي باشد . لوله بازکنی محدوده میدان رسالت

مسافت دو راز لوله جهت دستشويي 20سانتيمتر مي باشد .

در شيرهاي ادغام شير آبسرد در سمت راست و شير آبگرم در سمت چپ قرار ميگيرد .

بعد از اتمام لوله كشي سيستم آبرساني بايد بمدت 24ساعت پایین فشار 10اتمسفرآزمايش گردد .

لوله آب گرم مصرفي و رجوع و برگشت آبگرم بايستي با عايق پلييورتان يا فومپلياتيلن به ضخامت يك اينچ عايقكاري شوند .

جهت دوری از پارگی لوله و رفع نم و رطوبت , اطراف كليه لوله هاي در بیرون كانال بايستي ماسه خشك ( ماسه بادي ) ريخته شود و از ريختن گچ و يا خاك همراه با گچ در نزدیکی لوله خودداري گردد .

كليه شير فلكه هاي كشوئي – توپكي– يكطرفه – سوزني و صافي ها تا قطر 12اينچ از دسته برنجي دنده اي با فشار كار 150 پوند براينچ مربع و قطر 3اينچ و بيشتر از دسته چدني با اتصال فلنجي با فشار كار 125 پوند بر اينچ مربع خواهد بود مگر آنكه در نقشه ها و مقادير كار دسته ديگري ذكرشده باشد .

چاه بازکنی خزانه فلاح جنوب تهران

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

پست‌های مرتبط

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس