شما این‌جا هستید
آموزش 

لوله بازکنی -

تمیزی و نظافت حمام؛ حمام را تمیز نگه دارید تا مریض نشوید

چه از آن دسته افرادی باشید که عاشق حمام هستند و چه به زور و اجبار به حمام می‌روید، به هر حال نه شما و نه هیچ‌کس دیگر انتظار ندارید حمام رفتن باعث آلودگی و بیماری شما شود، اما در کمال تاسف باید بگوییم این اتفاق خیلی هم دور از انتظار نیست، چون اگر بهداشت، تمیزی و نظافت حمام به خوبی رعایت نشود ممکن است این اتفاق بیفتد.

 

تمیزی و نظافت حمام

 

بهداشت،  تمیزی و نظافت حمام

حمام یکی از مرطوب‏ترین نقاط خانه است و وجود رطوبت، شرایط را برای رشد میکروب‏ ها و قارچ ‏ها و کپک ‎ها فراهم می‏کند.

بر اساس نتایج بررسی محققان بهداشت دانشگاه آریزونا، چاه، وان حمام و کف و دوش حمام همگی محل تجمع باکتری‏اند و می‏توانند باعث ایجاد بیماری‏ها‏ی عفونی و اسهال در ساکنان خانه شوند.

به علاوه، طبق یافته‏ها‏ی محققان، حتی ویروس سرماخودگی هم در این مناطق دیده شده است.

خلاصه اینکه لازم است  تمیزی و نظافت حمام جدی گرفته شده و حمام به طور مرتب شسته و ضدعفونی شود.

قبل از هر چیز باید بگوییم هنگام تمیز کردن حمام با مواد سفیدکننده و ضد جرم مثل جوهرنمک، باید درب و پنجره حمام را باز بگذارید و اگر هواکش دارد، آن را روشن کنید تا گاز مواد شوینده آسیبی به شما نرساند.

هر زمان که تصمیم به تمیزی و نظافت حمام گرفتیم، اول از سقف شروع کنید. با تی دسته‌دار بلند سقف را تمیز کرده و بشویید. می‌توانید از بخارشوی هم استفاده کنید تا حرارت بالای بخار آب، سقف را ضدعفونی کند.

بعد با یک اسپری، مواد شوینده را به دیوار‌ها و کف حمام اسپری کنید و با برس و آب آن را بشویید. دقت کنید موع اسپری کردن مواد شوینده، قطرات آنها به چشم شما نپاشد. همچنین حواستان باشد موقع شستن دیوار، آب را نزدیک پریز برق نریزید، زیرا خطر برق گرفتگی وجود دارد.

در گام بعدی تمیزی و نظافت حمام، وان حمام را نیز با‌‌ همان مواد شوینده‌ای که دیوار‌ها را با آن شسته‌اید، تمیز کنید.

پرده حمام را هم بشویید و در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود. در واقع  تمیزی و نظافت حمام منحصر به شست‌ و شوی دیوار‌ها و کف حمام نیست، بلکه باید شیرهای آب، دستگیره‌ها، سقف و پرده حمام را هم تمیز کنید.

لیف حمام را کاملا با آب و تاید بشویید و جلوی نور آفتاب خشک کنید. لیف و کیسه را خیس نگه ندارید.
حمام باید سیستم تهویه مناسب داشته باشد. برای بیرون رفتن رطوبت از حمام، پس از استحمام، درب و پنجره حمام را باز بگذارید و سیستم تهویه را روشن کنید.

یکی دیگر از وسایل حمام، سطل آشغال است. با توجه به اینکه این سطل در فضای بسته و مرطوب قرار دارد، به شدت در معرض آلودگی به انواع باکتری ها و قارچ ها قرار دارد و هنگام تمیزی و نظافت حمام باید مورد توجه ویژه قرار گیرد. به یاد داشته باشید که هفته‌ای یک‌ بار آن را بشویید و برای خشک شدن در هوای آزاد قرار دهید. در حمام از سطل آشغال دردار استفاده کنید.

پادری جلوی درب حمام را هم هر چند وقت یک‌بار بشویید تا آلودگی‌های احتمالی را از حمام به داخل اتاق ها نیاورید.

 

 

منبع سایت تبیان

پست‌های مرتبط

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس