شما این‌جا هستید
آموزش 

لوله بازکنی -

کولر آبی؛ توصیه‌های ایمنی هنگام سرویس کولر آبی

تعداد حوادثی که هنگام سرویس کولر آبی و یا تعویض پوشال‌های کولرهای آبی ثبت شده، کم نیست. کم نیستند آنهایی که با برق و نکات فنی دیگر آشنایی کامل داشته‌اند، اما در اثر برق‌گرفتگی ناشی از نشت برق کولر، جان خود را از دست داده‌اند.

سرویس کولر آبی

سرویس کولر آبی

مهم‌‌ترین توصیه ایمنی جهت سرویس کولر آبی، کمک‌ گرفتن از افراد متخصص و تعمیرکاران مجاز و مجرب است. همچنین لازم است افراد بدون قطع جریان برق به تعمیر کولر و یا تعویض پوشال‌ های آن دست نزنند و در صورتی که احیانا این کار انجام شد، باید با فازمتر بدنه کولر را لمس کنید و مطمئن شوید که برق‌ ندارد.

هنگام سرویس کولر آبی استفاده از دستکش عایق و لاستیک عایق در زیر پا، شما را در برابر برق‌گرفتگی محافظت می‌کند.

در سرویس کولر آبی، حتما سیم‌های فرسوده که عایق آنها از بین رفته است را تعویض کنید و به بستن چسب برق دور آنها اکتفا نکنید.

پس از آنکه کار تعمیرات به اتمام رسید، دوباره بدنه کولر را با فازمتر لمس کنید و مطمئن شوید که بدنه آن برق ندارد.

اگر هنگام روشن کردن پمپ آب کولر، صدای آب و یا بوی رطوبت را حس نکردید، سریع آن را خاموش کرده و با رعایت نکات ایمنی، پمپ را چک کنید. احتمال اینکه اتصالات آن شل شده باشد یا عمرش به پایان رسیده باشد، وجود دارد. با خرید یک پمپ جدید و نصب آن، کولرتان را مجددا راه اندازی کنید.

اگر هنگام سرویس کولر آبی متوجه شدید که صدای کولر شما بیش از اندازه است، بهتر است نگاهی به وضعیت تسمه کولر و پولی‌ها بیندازید. ممکن است کارایی تسمه افت پیدا کرده و یا فرسوده و شل شده باشد یا لازم باشد پیچ پولی‌ها را محکم کنید.

در هنگام نصب اولیه کولر نیز باید دقت شود تا از دودکش‌های بخاری و لوله‌های مربوط به سرویس‌های بهداشتی دور باشد.

نکته بسیار مهم دیگر در سرویس کولر آبی، بدنه کولر است. بدنه کولر حتما باید روی یک چهارپایه فلزی با ارتفاع ۳۰ سانتی متر قرار بگیرد و دقت شود پایه‌های فلزی طوری باشند که در آسفالت پشت بام فرو نروند. این چهارپایه باید کاملا تراز باشد تا از لرزش آن جلوگیری شود.

 

منبع سایت تبیان

پست‌های مرتبط

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس