شما این‌جا هستید
جمع آوری زباله های شهری توسط شهرداری حمل نخاله و حمل مصالح 

لوله بازکنی -

جمع آوری زباله های شهری توسط شهرداری

Rate this post

گردآوری آشغال های شهری به وسیله شهرداری
یکی از نکات برجسته‌ای که شهر‌دار و شهرداری به آن افتخار می نمایند , جمع‌آوری زباله‌هاست . تهران احتمال دارد یک کدام از کم شهرهای جهان باشد که هر روز زباله‌هایش جمع‌آوری میگردد .

به نقل از ایسنا به گزارش «آفتاب یزد» , زباله‌های تولیدشده یک روز در پایتخت سه برابر ورزشگاه آزادی است و هزینه جمع‌آوری این حجم آشغال روزمره یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است . این را مدیرعامل اداره مدیر پسماند شهرداری تهران میگوید . ولی کشورهای توسعه یافته و پیشرفته این هزینه‌ها را چه‌گونه کاهش داده‌اند؟ چرا شهرداری قسمتی از زباله‌ها را از روش مزایده و بخش دیگری را مناقصه‌ای به شرکت‌های پیمانکار واگذار می‌کند؟ آیا جای دفن استاندارد این حجم از زباله‌ وجود دارد؟ چرا کلانشهرنشین‌های کشور‌ایران به‌ویژه تهران این حجم از آشغال را ساخت می‌کنند؟

بعضا کشورهای توسعه یافته با گران‌کردن سرویس ها جمع‌آوری آشغال فرهنگ وتمدن ساخت اندک آشغال را بسط داده‌اند . ضمن آنکه کلیه زباله‌ها , دورریختنی و به درد نخور نیستند . در‌صورتی‌که مردمان با این کلمه و واژه آشنا بودند , مطالباتشان از شهرداری اکثر میشد و اکثری به سودهای میلیاردی نمی‌رسیدند . این سودها آنقدر بسیار است که بعضا رخ شهر را قربانی زباله‌دزدی به وسیله معتادان و کارتن‌خواب‌های پایین سلطه خویش می نمایند . حمل نخاله در تهران

بازیافت زباله‌ها  و دفن انها که حکم پول را دارند

بازیافت ; کلمه‌ای که اکثری از زباله‌ها را تبدیل به پول می نماید . در فروشگاه‌های مرزوبوم آلمان , دستگاه‌هایی موجود است که با ریختن زباله‌های کم آب , با اعتنا به متاع و وزن آشغال رسیدی به شما میدهد که حکم پول را دارااست و میتوانید با ارائه آن از فروشگاه‌ها خرید فرمائید . شایسته ترین بوستان این مرزوبوم نیز محل دفن زباله‌ است ولی چرا‌که زباله‌ها با روشی اصولی دفن شده‌اند , شهروندانشان با اختلال روبه‌رو نمیشوند .

جمع آوری زباله ها و بازیافت

در کشورهای اروپایی نظیر آلمان , هلند و . . . سطل‌های زباله‌ کم آب 220 , 660 , 1100 لیتری موجود است که به طور هفتگی به وسیله ماشین‌های منحصربه‌فرد آشغال کم آب جمع‌آوری میگردد و به سوله بازیافت میرود . نمیتوان تکذیب کرد که ارزش‌گذاری بازیافتی‌ها یکسری سالی است که در کشور‌ایران نیز قضیه اعتنا قرار گرفته و صرفا کشورهای توسعه یافته نیستند که برای آن برنامه دارا هستند . شهرداری اصفهان هم در برابر بازیافت‌ها , مواد شستشو به مردمان ارائه می نماید و با این طریق فرهنگ وتمدن ارزش‌گذاری به بازیافت و محفظه زیست انجام میگردد . در تهران نیز بیشتراز یک ده سال است که بها زباله‌های بازیافت موضوع اعتنا قرار گرفته است . کانکس‌های بازیافت در بخش ها متفاوت تهران برپا شد و مردمان با ارائه زباله‌های کم آب خویش موادشوینده اخذ می‌کردند . در‌صورتی‌که نیز حجم آن بسیار بود می‌توانستند پول اخذ نمایند .

ساماندهی نمکی های درون شهر و پیمانکاری شدن

گذشته از آن دارندگان چرخ‌دستی‌هایی بودند که درمقابل اخذ نان کم آب و بازیافتی‌ها , سبد یا این که سنگ نمک می‌دادند و مردمان نیز آن‌ها را به اسم «نمکی» می‌شناختند . شهرداری برای سوق‌دهی این بخش حدود دوازده سیزده سال پیش اظهار کرد که‌این اشخاص می بایست قانونمند شوند و پایین حیث شهرداری و با هیبت شرکت‌های پیمانکاری کار نمایند . همان‌هایی که «نمکی‌ها» را با چرخ‌دستی در بخش ها متفاوت پخش می‌کردند , کمپانی زدند و به جای چرخ دستی به آنان وانت دادند . ولی این توشه به به عبارتی میزان که کلاسشان فراتر رفته بود ماموریتشان نیز متفاوت‌تر بود . انگیزه آنان جمع‌آوری زباله‌های بازیافتی بود . قراردادهای شرکت‌های پیمانکار در قالب مزایده بسته میشد و شهرداری پول کمی‌ از شرکت‌ها اخذ میکرد . ولی شهرداری بدین بسنده نکرده و به دنبال , آموزش‌ شهروندان را نیز جزئی از وظیفه های این پیمانکاران قرار اعطا کرد . آموزش‌گرها تحصیلات دارای ارتباط نظیر مدرک کارشناسی محفظه زیست یا این که بهداشت محفظه داشتند . آنان می بایست منزل به منزل جمع‌آوری بازیافت را به مردمان آموزش‌ می‌دادند و کدی را به آنان ارائه می‌کردند . آنان فراگیری می‌دادند که هفته‌ای یک‌بار وانت‌بارهای شهرداری با نماد و پخش ملودی میاید و مردمان می بایست زباله‌های کم آب خویش را تحویل آنان بدهند و گونی تازه بگیرند . شرکت‌ها , مدرسه ها و . . . که آشغال بیشتری داشتند درمقابل آن مواد شستشو یا این که پول می‌گرفتند .

جمع آوری زباله ها و بازیافت کمترین قیمت های حمل نخاله و مصالح ساختمانی در جنوب تهران چگونه است؟

اولِ آغاز به کار این پیمانکاران , کسی خبر از درآمدهای آنچنانی‌شان نداشت . آنان با تجارت زباله‌های کم آب میلیاردر شدند . پیمانکاران زباله‌های کم آب را به کارخانه‌ها می‌فروختند . این شیوه مواد اول ارزانی را به کارخانه‌ها میرساند . ولی با سپری شد فرصت گشوده نیز این دلالان بودند که در بین پیمانکاران و کارخانه‌ها قرار گرفتند و مواد اول را یکسری برابر ارزش دارای اهمیت به آنان ارائه کردند .

سیدطاهر شبیری دبیر سندیکای ورقه و مقوای کشور‌ایران در زمینه‌ی نقش بازیافت در صنعت ورقه میگوید : «صنعت ورقه کشور‌ایران متعلق به مقواهایی است که از خیابان عده میگردد و مسئولان می بایست برای اشخاصی که از بازیافت استعمال می نمایند , تفاوت بیشتری قائل شوند . تشکیلات شورای خوب پسماند با کندی پیش میرود و محل خرج‌کرد هزینه‌های دریافتی به وسیله شهرداری تحت عنوان پسماند می بایست مشخص و معلوم شود . متاسفانه مغازه بعضا در اداره پسماند است و مواد اول یکسری دست می‌شود تا به کارخانه‌های ساخت رسد .

جمع آوری زباله ها و بازیافت

در هر حال بعضا توانستند از آشغال به پول‌های میلیاردی برسند . یکسری صباحی از اجرای این طرح نگذشته بود که شهرداری متوجه سودی خفته در‌این تجارت شد ; بدین ترتیب پیمانکاران خویش را مکلف کرد که پول بیشتری به شهرداری پرداخت نمایند و آموزش‌گر و گشت بیشتری را به تیم خویش بیش تر نمایند . با وجود این طرح , زباله‌دزدی کماکان وجود داشت .

 

باند زباله‌دزدی در سطح شهر

قدرت مقابله با تخلیه نخاله‌ها با جنوب تهران را نداریم

باند زباله‌دزدها اشخاص خویش را به مرحله شهر می‌فرستند تا زباله‌ها را از سطل‌های آشغال عده نمایند و در سوله‌های پهناور جنوب تهران تحویل دهند . اکثر زباله‌دزدها معتادها و کارتن‌خواب‌هایی می باشند که چهره‌ شهر را نیز وخیم می نمایند . صراحت دارد که گشت‌های پیمانکارها نیز با این زباله‌دزدها رویا رویی و در‌صورتی‌که آن‌ها را ببینند دستگیرشان می نمایند ولی هنوز هیچ قدرتی نتوانسته آن‌ها را از گردونه اشتغال کاذب بیرون نماید . حفاظتی که از محل دفن آشغال در کهریزک میگردد نیز نتوانسته بازدارنده زباله‌دزدها شود و کهریزک نیز گاه زمینه تعرض این زباله‌دزدها قرار میگیرد .

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

پست‌های مرتبط

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس