شما این‌جا هستید
جمع آوری زباله های شهری توسط شهرداری حمل نخاله و حمل مصالح 

لوله بازکنی -

جمع آوری زباله های شهری توسط شهرداری

Rate this post

گردآوری آشغال های شهری شهرداری
یکی از نکات برجسته‌ای که و شهرداری به آن افتخار می نمایند , جمع‌آوری زباله‌هاست . تهران احتمال دارد یک کدام از شهرهای باشد که هر روز زباله‌هایش جمع‌آوری میگردد .

به نقل از ایسنا به گزارش «آفتاب یزد» , زباله‌های تولیدشده یک روز در پایتخت سه برابر ورزشگاه آزادی است و هزینه جمع‌آوری این حجم آشغال روزمره یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است . این را مدیرعامل اداره پسماند شهرداری تهران . کشورهای توسعه یافته و پیشرفته این هزینه‌ها را چه‌گونه کاهش داده‌اند؟ چرا شهرداری قسمتی از زباله‌ها را از روش مزایده و بخش دیگری را مناقصه‌ای به شرکت‌های پیمانکار واگذار می‌کند؟ آیا جای دفن استاندارد این حجم از زباله‌ وجود دارد؟ چرا کلانشهرنشین‌های کشور‌ایران به‌ویژه تهران این حجم از آشغال را می‌کنند؟

کشورهای توسعه یافته با گران‌کردن سرویس ها جمع‌آوری آشغال فرهنگ وتمدن آشغال را بسط داده‌اند . ضمن آنکه کلیه زباله‌ها , دورریختنی و به درد نخور نیستند . در‌صورتی‌که مردمان با این کلمه و واژه آشنا بودند , مطالباتشان از شهرداری و به سودهای میلیاردی نمی‌رسیدند . این سودها آنقدر بسیار است که رخ شهر را قربانی زباله‌دزدی معتادان و کارتن‌خواب‌های پایین سلطه خویش می نمایند .

بازیافت زباله‌ها  و دفن انها که حکم پول را دارند

بازیافت ; کلمه‌ای که از زباله‌ها را تبدیل به پول می نماید . در فروشگاه‌های مرزوبوم آلمان , دستگاه‌هایی که با ریختن زباله‌های کم آب , با به متاع و وزن آشغال رسیدی به شما که حکم پول را و با ارائه آن از فروشگاه‌ها خرید فرمائید . شایسته ترین بوستان این مرزوبوم نیز محل دفن زباله‌ است چرا‌که زباله‌ها با روشی اصولی دفن شده‌اند , شهروندانشان با اختلال روبه‌رو .

جمع آوری زباله ها و بازیافت

در کشورهای اروپایی آلمان , هلند و . . . سطل‌های زباله‌ کم آب ۲۲۰ , ۶۶۰ , ۱۱۰۰ لیتری که به طور هفتگی ماشین‌های منحصربه‌فرد آشغال کم آب جمع‌آوری میگردد و به بازیافت . تکذیب کرد که ارزش‌گذاری بازیافتی‌ها یکسری سالی است که در کشور‌ایران نیز قرار گرفته و کشورهای توسعه یافته نیستند که برای آن برنامه . شهرداری اصفهان هم بازیافت‌ها , مواد شستشو به مردمان ارائه می نماید و با این فرهنگ وتمدن ارزش‌گذاری به بازیافت و زیست انجام میگردد . در تهران نیز یک ده سال است که زباله‌های بازیافت قرار گرفته است . کانکس‌های بازیافت در متفاوت تهران برپا شد و مردمان با ارائه زباله‌های کم آب خویش موادشوینده اخذ می‌کردند . در‌صورتی‌که نیز حجم آن بسیار بود می‌توانستند پول اخذ نمایند .

ساماندهی نمکی های درون شهر و پیمانکاری شدن

گذشته از آن دارندگان چرخ‌دستی‌هایی بودند که درمقابل اخذ نان کم آب و بازیافتی‌ها , سبد یا این که سنگ نمک می‌دادند و مردمان نیز آن‌ها را به اسم «نمکی» می‌شناختند . شهرداری برای سوق‌دهی این بخش حدود دوازده سیزده سال پیش اظهار کرد که‌این اشخاص قانونمند شوند و پایین شهرداری و با هیبت شرکت‌های پیمانکاری نمایند . همان‌هایی که «نمکی‌ها» را با چرخ‌دستی در متفاوت پخش می‌کردند , کمپانی زدند و به جای چرخ دستی به آنان وانت دادند . این توشه به به عبارتی که کلاسشان فراتر رفته بود ماموریتشان نیز متفاوت‌تر بود . انگیزه آنان جمع‌آوری زباله‌های بازیافتی بود . قراردادهای شرکت‌های پیمانکار در قالب مزایده بسته و شهرداری پول کمی‌ از شرکت‌ها اخذ . شهرداری بسنده نکرده و به دنبال , آموزش‌ شهروندان را نیز جزئی از این پیمانکاران قرار . آموزش‌گرها تحصیلات زیست یا این که بهداشت داشتند . آنان منزل به منزل جمع‌آوری بازیافت را به مردمان آموزش‌ می‌دادند و کدی را به آنان ارائه می‌کردند . آنان می‌دادند که هفته‌ای یک‌بار وانت‌بارهای شهرداری با نماد و پخش ملودی و مردمان زباله‌های کم آب خویش را تحویل آنان بدهند و بگیرند . شرکت‌ها , و . . . که آشغال بیشتری داشتند درمقابل آن مواد شستشو یا این که پول می‌گرفتند .

جمع آوری زباله ها و بازیافت

اولِ به کار این پیمانکاران , کسی خبر از درآمدهای آنچنانی‌شان نداشت . آنان با تجارت زباله‌های کم آب میلیاردر شدند . پیمانکاران زباله‌های کم آب را به کارخانه‌ها می‌فروختند . این مواد ارزانی را به کارخانه‌ها . با فرصت گشوده نیز این دلالان بودند که در بین پیمانکاران و کارخانه‌ها قرار گرفتند و مواد را یکسری برابر دارای اهمیت به آنان ارائه کردند .

سیدطاهر شبیری دبیر سندیکای ورقه و مقوای کشور‌ایران در زمینه‌ی نقش بازیافت در صنعت ورقه : «صنعت ورقه کشور‌ایران متعلق به مقواهایی است که از خیابان میگردد و مسئولان برای که از بازیافت استعمال می نمایند , تفاوت بیشتری قائل شوند . تشکیلات شورای خوب پسماند با کندی پیش و محل خرج‌کرد هزینه‌های دریافتی شهرداری تحت عنوان پسماند مشخص و معلوم شود . متاسفانه در اداره پسماند است و مواد یکسری دست می‌شود تا به کارخانه‌های رسد .

جمع آوری زباله ها و بازیافت

در هر حال توانستند از آشغال به پول‌های میلیاردی برسند . یکسری صباحی از اجرای این طرح نگذشته بود که شهرداری متوجه سودی خفته تجارت شد ; بدین ترتیب پیمانکاران خویش را مکلف کرد که پول بیشتری به شهرداری پرداخت نمایند و آموزش‌گر و گشت بیشتری را به خویش بیش تر نمایند . با وجود این طرح , زباله‌دزدی کماکان وجود داشت .

 

باند زباله‌دزدی در سطح شهر

باند زباله‌دزدها اشخاص خویش را به شهر می‌فرستند تا زباله‌ها را از سطل‌های آشغال نمایند و در سوله‌های جنوب تهران تحویل دهند . زباله‌دزدها معتادها و کارتن‌خواب‌هایی می باشند که چهره‌ شهر را نیز می نمایند . که گشت‌های پیمانکارها نیز با این زباله‌دزدها رویا رویی و در‌صورتی‌که آن‌ها را ببینند دستگیرشان می نمایند هنوز هیچ قدرتی نتوانسته آن‌ها را از گردونه اشتغال کاذب بیرون نماید . حفاظتی که از محل دفن آشغال در کهریزک میگردد نیز نتوانسته بازدارنده زباله‌دزدها شود و کهریزک نیز گاه تعرض این زباله‌دزدها قرار .

پست‌های مرتبط

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس