شما این‌جا هستید
آموزش 

لوله بازکنی -

راهکاری برای کاهش مصرف برق در کولر گازی

بر اساس آمارهای اعلام شده ازسوی مرکز آمار ایران حدود ۷۰ درصد از خانوارهای شهری از کولر آبی، ۱۸ درصد از کولر گازی و ۱۲ درصد سایر سیستم های سرمایشی را به کارمی برند.

کولر گازی

کولر گازی

بر اساس این آمار، تعداد کولرهای آبی در بین خانوارهای شهری حدود ۱۰ میلیون دستگاه و تعداد کولرهای گازی به بیش از ۲ میلیون دستگاه می رسد. استفاده از کولر گازی در اقلیم های معتدل مرطوب و نیز گرم و مرطوب متداول و منطقی است و برای سایر اقلیم های آب و هوایی استفاده از کولرهای آبی مناسب است.

بر اساس پیشنهاد کارشناسان فنی سازمان بهره وری انرژی ایران با رعایت نکاتی ساده در انجام به موقع سرویس کولرها می توان ضمن افزایش کارایی کولرها مصرف برق را نیز کاهش داد.

درخصوص کانال کشی کولرها، هرچه مسیر کانال کشی کولرهای آبی پرپیچ و خم و طولانی تر باشد، فشار هوا در مسیر کانال ها افت بیشتری پیدا کرده و این امر موجب هدررفت انرژی می شود، بنابراین انتخاب کوتاه ترین مسیر کانال کشی می تواند یکی از راهکارهای موثر به منظور کاهش مصرف انرژی باشد.

همچنین تعویض به موقع پوشال، شست وشوی ماهانه و حل اشکالات کولر پیش از شروع به کارآن در فصل گرما می تواند کارکرد کولرها را بهبود بخشیده و ازهدر رفتن سرما نیز جلوگیری کند، البته نوع کولر را باید متناسب با نوع آب و هوای هر منطقه انتخاب کرد. به عنوان مثال از کولر گازی برای مناطق گرم و مرطوب و کولر آبی برای مناطق گرم و خشک استفاده شود.

علاوه بر این با نصب سایبان بر روی پنل بیرونی، کندانسور کولر گازی می تواند به دور از تابش نور خورشید با راندمان بهتر و مصرف برق کمتر به تبادل حرارت و خنک کردن گاز مبرد کولر بپردازد.

همچنین لازم است هنگام نصب کولر گازی پنل بیرونی آن به گونه ای نصب شود که جریان هوای آزاد در پشت آن به راحتی برقرار شود. تجربه نشان داده است با انجام سرویس، نگهداری مناسب می توان تا ۲۰ درصد از مصرف برق کولر گازی صرفه جویی به عمل آورد.

 

منبع سایت تبیان

پست‌های مرتبط

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس