شما این‌جا هستید
آموزش 

لوله بازکنی -

راه های نگهداری کولر آبی

با فرا رسیدن فصل تابستان و گرما و استفاده میلیون ها خانوار در سراسر كشور از كولر، پیرامون سرویس و نگهداری کولر آبی و استفاده بهینه از این دستگاه نكاتی را یادآور می شویم:

 

نگهداری کولر آبی

 

نگهداری کولر آبی

در وهله اول از نگهداری کولر آبی توجه داشته باشید اتصالات الكتریكی برق كولر آبی توسط افراد متخصص و آگاه به این رشته، كنترل و بازدید شوند و هرگز انجام اینگونه كارها را به افراد عادی و كم تجربه محول نكنید كه خطرات جبران ناپذیری  را در پی خواهد داشت.

برای نگهداری کولر آبی از کولر آبی باید به پوشال های كولر توجه ویژه کرد. هر سال پوشال مرغوب و با كیفیت را با توجه به اندازه كولر از طریق نمایندگی های كارخانه سازنده یا مراكز معتبر فروش قطعات كولر تهیه و آنها را تعویض نمایید.

قبل از نصب پوشال ها، كركره های كولر را از رسوبات و گرد و غبار با برس سیمی تمیز كنید.

هر سال قبل از روشن كردن كولر الكتروموتور آن را بازدید كنید؛ پیشنهاد می شود هر دو سال یك بار الكتروموتور آن را برای بازدید قطعات مختلف نزد تعمیركار الكتروموتور ببرید. این كار باعث می شود، تا در اوج فصل گرما از سوختن الكتروموتور جلوگیری به عمل آید.

در كولرهای آبی، آب توسط پمپ کولر به پوشال ها می رسد پس  باید پمپ عاری از هرگونه ناخالصی همچون تكه های پوشال و رسوبات باشد . پمپ كولر را از تشتك آن خارج كرده و رسوبات روی شفت و بدنه را كاملاً تمیز كرده وحركت آزادانه شفت را بر روی پمپ كنترل نمایید.

چرخ بادبزن كولر را هر سال با آب ولرم شستشو دهید  تا گرد و غبار و رسوبات روی پره های آن تمیز گردد. توجه داشته باشید در صورتی كه رسوبات روی پره های چرخ بادبزن زیاد شود از كارایی كولر كاسته شده و در نهایت باعث سوختن الكتروموتور آن خواهد شد.

حركت آزادانه شفت چرخ بادبزن در داخل یاتاقان های كولر را كنترل كرده و از محل تعبیه شده روی یاتاقان ها، آنها را روغن كاری كنید.

جهت انتقال نیروی الكتروموتور به چرخ بادبزن از تسمه استفاده شده است، برای بازدید یا تعویض تسمه كولر ابتدا با آچار رینگی یا تخت مناسب ،  مهره های پایه الكتروموتور را شل كرده با فشار دست الكتروموتور یا پایه را كمی به سمت دهانه خروجی كولر هدایت كنید سپس به آرامی تسمه را از روی پولی و فلكه خارج كنید. برای جا انداختن، مجدداً تسمه مناسب را بین شیارهای پولی و فلكه قرار داده،  با نیروی دست الكتروموتور با پایه را به سمت مخالف دهانه خروجی كولر هدایت نمایید و مجدداً با آچار مهره های پایه الكتروموتور را محكم كنید.

زدودن رسوبات و گرد و غبار در حفظ نگهداری کولر آبی بسیار موثر است. داخل تشك كولر را با دقت تمیز كرده و آن را برای بهره برداری آماده كنید.

شیر فلكه آب ورودی به كولر را باز نموده و اتصالات لوله كشی آن را از محل شیر فلكه تا شناور كنترل كنید تا نشتی نداشته باشند. در صورت نیاز اتصالات فرسوده را تعویض و نو كنید.

یکی از موارد در نگهداری کولر آبی  بازدید از شناور یا فلوتر كولر است. از آن بازدید و در صورت نیاز آن را تعویض كنید. توجه داشته باشید شیر شناور را به گونه ای تنظیم نمایید كه هنگامی كه سطح آب تشتك به ارتفاع ۵/۱ سانتیمتر به زیر سر ریز رسید، جریان آب به تشتك را قطع كند.

منبع سایت تبیان

پست‌های مرتبط

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس