شما این‌جا هستید
آموزش 

لوله بازکنی -

رسوب در آبگرمکن دیواری و معضلاتی که برای ما بوجود می آید.

اگر در منزل شما تامین آب گرم را یک آبگرمکن دیواری بر عهده دارد حتما با واژه رسوب آشنا شده اید و یا در آینده خواهید شنید. گرم نشدن آب آبگرمکن، کم شدن فشار آب و… از عواقب رسوب در آبگرمکن است.

 

رسوب در آبگرمکن

رسوب در آبگرمکن های دیواری

به کربنات و سولفات کلسیم و منیزیم که بر روی جدار داخلی لوله ها باقی می ماند رسوب گفته میشود. از نظر ظاهری شبیه گچ و آهک است. میزان آن با توجه به شدت سختی آب در مناطق مختلف متفاوت میباشد. اگر داخل یک کتری یا سماور را به دقت ملاحظه کنید می بینید که بعد از گذشت مدت زمانی روی جداره آنها لایه ای از نمکهای کلسیم و منیزیم پوشیده میشود، تشکیل رسوب در آبگرمکن نیز به همین صورت اتفاق می افتد.

نشانه رسوب در آبگرمکن

اگر آبگرمکن خوب بسوزد یعنی حجم آتش به اندازه کافی بلند باشد و گاز نیز مصرف شود ولی آب گرم نشود و در حد ولرم بماند. در این مواقع ممکن است حجم آب شیر گرم تغییر نکرده باشد و به مرور زمان و با بیشتر شدن رسوب در آبگرمکن حجم آب گرم نیز کم و کمتر شود. اولین کاری که عموما مصرف کنندگان انجام می دهند افزایش حجم گاز و حجم آتش است که اشتباه است و باعث بیشتر شدن مشکل و هزینه می شود.
یکی دیگر از عواملی که باعث رسوب در آبگرمکن و گرفتگی لوله مبدل گرمایی می باشد، به صورت نقطه ای گرم شدن بالای شمعک است که وجود شعله شمعک در زیر لوله مبدل گرمایی علت این اتفاق است.
در بعضی مواقع این گرفتگی به حدی زیاد میباشد که دیگر با هیچ گونه مواد رسوب گیری قابل حل نبوده و مجبور به برش محل شده و گرفتگی را برطرف می نماییم و دوباره لوله را جوش کاری می کنیم.
در زمان استفاده نکردن از آب گرم چون شمعک دائم روشن است، آب موجود در بالای آن گرم شده و دمای آن به بالای۶۵ درجه سانتیگراد میرسد و باعث ایجاد رسوب گیری به صورت نقطه ای می گردد. در دستگاه های جدید به خاطر رفع مشکل رسوب گیری و صرفه جویی در مصرف انرژی شمعک حذف شده است.

همانطور که نمکهای کلسیم و منیزیم روی جداره داخلی کتری و سماور را میپوشاند رسوب در آبگرمکن باعث کاهش قطر لوله و کم شدن مقدار انتقال حرارت از شعله به آب می گردد.

در نتیجه آبگرمکن نمی تواند به مقدار کافی آب گرم تولید کند و مصرف کننده از کمبود آب گرم ناراضی میباشد در حالی که به مقدار كافی گاز مصرف میشود و گرما تولید می گردد که این خود باعث اتلاف انرژی گرمایی شده و به جداره بیرونی مبدل گرمایی آسیب وارد می کند و با توجه به گرم شدن رسوب های داخل لوله باعث ایجاد صدا میشود.

 

منبع سایت www.tsnk.ir

پست‌های مرتبط

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس