شما این‌جا هستید
آموزش 

لوله بازکنی -

عایق کاری ساختمان؛ و انواع عایق ها

عایق کاری ساختمان نقش بسيار مهمي در گرم نگه داشتن بنا در فصل زمستان و خنك نگه داشتن آن در فصل تابستان دارد. به كمك عایق كاری ساختمان ميتوان یک خانه را در زمستان ۵ درجه گرمتر و در تابستان ۱۰ درجه خنك تر نگه داشت. به اين ترتيب علاوه بر كم شدن مصرف انرژي، از آلودگي محيط زيست نيز كاسته ميشود و منابع انرژي براي استفاده آيندگان حفظ ميگردد.

 

عایق کاری ساختمان

 

میزان مقاومت حرارتی در انتخاب عایقی مناسب جهت عایق کاری ساختمان

در عایق کاری ساختمان فاكتور مهم در انتخاب عایق، ميزان مقاومت حرارتي است. هر قدر اين مقاومت بالاتر باشد، عایق حرارت را كمتر از خود عبور مي دهد و صرفه جويي اي كه به همراه دارد افزايش مي يابد. پس در عایق کاری ساختمان به جاي ضخامت عایق ها، بايد مقاومت حرارتي آنها با هم مقايسه شود. عایق هاي گوناگون با مقاومت هاي حرارتي برابر، از نظر ميزان صرفه جويي در انرژي همانند هستند و تنها اختلاف آنها در قيمت عایق و محل كاربرد آن است.

انواع عایق در عایق کاری ساختمان دو گروهند:

عایقها دو گروه اصلي دارند كه روش كار آنها كاملا متفاوت است:
عایق هايي كه در ساختار آنها حبابهاي هوا وجود دارد و باعث كاهش هدايت حرارت ميشوند.
عایق هايي كه حرارت را بازمي تابانند. پشت اين عایقها بايد حدود ۲۰ ميليمتر فاصله هوايي تعبيه شود.
سقف و كف ساختمانهاي موجود را ميتوان به راحتي عایق كاري كرد. در صورت وجود جا، ديوارهاي خارجي را نيز ميتوان عایق نمود. بر اساس مقررات ملي ساختمان، تمامي ساختمان هايي كه ساخته ميشوند بايد با رعایت نکات الزامی در عایق کاری ساختمان، عایق کاری شوند. ميزان عایق مورد نياز ساختمان نيز در همين مقررات تعيين شده است.

عایق کاری ساختمان؛ و انواع عایق ها که باید بنا به مورد نیازمان استفاده شوند.

برگرفته از گروه مهندسی عمران ۱۸

پست‌های مرتبط

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس