شما این‌جا هستید
آموزش 

لوله بازکنی -

عوارض توالت فرنگی؛ استفاده از توالت‌فرنگی و بیماری‌های مقاربتی

از عوارض توالت فرنگی میتوان به انتقال آسان انواع بیماری های عفونی و پوستی اشاره کرد که البته این اتفاق در مکان های عمومی می افتد و محیط خانه بخاطر رعایت بهداشت و مسائل متفرقه دیگر کمترین آسیب در این بخش را شامل می شود.

 

عوار توالت فرنگی

 

کلامیدیا، سوزاک و سیفلیس عفونت‌های منتقله جنسی باکتریایی هستند، اما همه آنها فقط از راه مایعات جنسی انتقال می‌یابند.

این بیماری ها ناشی از عوارض توالت فرنگی نیستند، زیرا این باکتری‌های بیماری‌زا نمی‌توانند خارج از بدن افراد به مدت طولانی زندگی کنند. این در حالی است که ویروس عامل تب‌خال تناسلی می‌تواند از طریق تماس‌ پوستی بدون تماس با مایعات جنسی هم انتقال یابد.

 

آیا بیماری هایی نظیر هپاتیت و ایدز را میتوان از عوارض توالت فرنگی دانست؟

ویروس‌های عامل هپاتیت و ایدز از طریق خون و مایعات جنسی فرد آلوده منتقل می‌شوند، اما ویروس هپاتیت در مدفوع هم وجود دارد؛ پس به‌طور نظری ممکن است به نحوی دست‌تان به مدفوع آلوده شود و پس از گذشت زمان، بی‌هوا دست به دهان ببرید و آلوده شوید. اما انتقال آن از طریق صندلی توالت‌فرنگی بعید است. گال و شپش ناحیه تناسلی نیز انگل‌هایی هستند که باید در بدن میزبان زندگی کنند. بنابراین بعید است که روی صندلی توالت‌فرنگی بمانند و منتقل شوند.

عفونت تریکومونایی هم بیماری‌ای است که به وسیله موجودی تک‌سلولی به نام تریکومونا ایجاد می‌شود. این تک‌سلولی از راه تماس مستقیم جنسی یا تماس اندام تناسلی با جسمی خیس مانند حوله یا صندلی توالت‌فرنگی منتقل می‌شود، اما احتمال انتقال آن از طریق رابطه جنسی بیشتر است.

 

فواید یا عوارض توالت فرنگی

زانو درد

دکتر فرزاد کارگرزاده، جراح ارتوپد و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می گوید:

«فراموش نكنید وقتی که شما روی توالت معمولی می‌نشینید و حدود پنج دقیقه در این وضعیت قرار می‌گیرید، در واقع مقدار زیادی از وزنتان را روی سطح کوچکی از مفصل زانو قرار می‌دهید و تکیه‌گاه و نقطه فشار شما باعث بروز مشکلاتی جدی و مفصل تخریب می‌شود.

متاسفانه به همین علت و ورزش نكردن و بد نشستن، سن تعویض مفصل و جراحی آن در کشور ما به حدود ۴۰ تا ۵۰ سالگی رسیده است، در حالی که در دنیا ۸۰ سالگی است.»

دکتر غلامحسین غفارپور، متخصص پوست، عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی ایران معتقد است:

«بعضی افراد علت امتناع از استفاده از توالت فرنگی را تماس مستقیم پوست با سطح آلوده می‌دانند، حتی اگر توالت در خانه شخصی باشد، در حالی که این توالت در مقایسه با توالتی که امروزه در اغلب خانه‌ها استفاده می‌شود، بهداشتی‌تر است.

تمام کسانی که درد مفاصل درد دارند و فشار، دردشان را تشدید می‎کند، یا مبتلا به آرتروز و ساییدگی زانو هستند، استفاده از توالت ایرانی ممنوع است.

در ضمن وقتی توالت فرنگی در خانه وجود دارد و افراد خانواده از آن استفاده می‌کنند، قطعا به خاطر رعایت بهداشت فردی، هر کدام از افراد عاری از مشکلات قابل‌انتقال از طریق پوست است.

کافی است پس از هر بار استفاده، با فشار دادن دکمه‌ای که مایع ضدعفونی را در فضای توالت به گردش درمی‌آورد، آن را ضدعفونی کرد.

اگر فقط با استفاده از آب هم که قدرت پاک‌کنندگی ذاتی دارد، محیط توالت‌فرنگی پاکیزه شود، احتمال انتقال مشکلات احتمالی پوستی که در صورت رعایت نکردن بهداشت سرایت می‌کند، منتفی است.

در واقع با رعایت بهداشت، احتمال انتقال بیماری‌های میکروبی مثل کورک و جوش چرکی در منطقه ای از بدن که با سطح توالت تماس دارد، یا مشكلات قارچی و ویروسی بسیار كم است.

به‌خصوص اگر از كاورهای یکبار مصرف مخصوص توالت استفاده شود، نباید از مزایای استفاده از توالت‌فرنگی به بهانه بهداشتی نبودن و عوارض توالت فرنگی چشم‌پوشی كرد.»

 

منبع سایت تبیان

 

پست‌های مرتبط

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس