شما این‌جا هستید
حمل نخاله و حمل مصالح 

لوله بازکنی -

فراگیری روش‌های حمل و نقل نخاله‌های ساختمانی

Rate this post

مواد زاید صنعت ساختمان سازی

در طی عملیات حمل نخاله گودبرداری اندازه متعددی خاک و مواد ارگانیک معدنی حاصل می‌گردد . از مواد بدست آمده می‌توان برای مالامال کردن زمین ها یا این که ساخت دیده انداز‌ها استعمال نمود یا این که آن را دفع کرد . خاک حاصل ماده‌ای باارزش است و می‌توان از آن در جای دیگر به کار گیری کرد . جزء مواد حاصله , مواد بی‌اثر نظیر خشت و بتن پیش‌گیری می باشند که در صورت اختلاط با بقیه مواد موجب پیدایش مشکلاتی در بازیافت می گردند .

مواد زاید ساختمان‌سازی مشتمل بر مواد اضافی و مواد حاصله از تطهیر و پاک کردن محل و مواد حاصل مشتمل بر مواد مصرف نشده مثل خشت , بلوک‌های سیمانی و شن‌ریزه است . این مواد به طور ترکیب است که بعضی از اجزای آن کمیت و کیفیت مطلوبی برای بازیافت دارا هستند . قابلیت و امکان به کار گیری از این مواد بستگی به راه و روش و شیوه انتقال آن ها داراست , به نحوی که در حالتی که این ادغام با خاک و زباله به صورت یکجا بارگیری شود , تأثیر منفی بر بازیافت می گذارد و قادر است موجب غیر قابل قبول شدن این مواد در تدسیسات و مرکز ها بازیافت گردد . حمل نخاله ساختمانی

در عملیات محافظت از جاده‌ها , پیاده‌روها , بزرگراهها و فرودگاهها هم مواد حاصل ایجاد می‌گردد . اعم از مواد حاصله که قیمت کیفی نیکی دارا هستند , می‌توان به بتن , قیر و خشت اشاره نمود . وجود این مواد موجب جذابیت بازیافت میشود . همینطور می‌توان ماد جدیدی را هم شناسایی کرد و ضمن گزینش کیفیت آن , فعالیت جداسازی در مبدأ انجام اعطا کرد . مقایسه ی قیمت های حمل نخاله و تخلیه نخاله در سطح شهر تهران-تفاوت حمل با کامیون و نیسان راه های گرفتن آسان و کم هزینه مجوز حمل پسماند های عمرانی و ساختمانی همه ی پیمان کاران

مواد حاصل از فعالیتهای ساخت و ساز را می‌توان به اجزای پایین طبقه‌بندی کرد :

خاک : در عملیات گودبرداری و حفاری مقادیر متنابهی مواد ارگانیک حاصل می‌گردد , مثل خاک نباتی , رس , شن , سنگ و سنگریزه . خصوصیات مواد مو جود خاک از ناحیه‌ای به حیطه دیگر گوناگون است و به لایه‌های زمین وابسته است . اصطلاح خاک از نظر مهندسی عبارت است از مواد غیروابسته ارگانیک تحکیم نشده و سوای صورت که دربردارنده خاک نباتی و مواد آلی برای پرورش گیاهان است . در گودبرداری‌ها برای ساخت فونداسیون , مخلوطی از خاک نباتی و لایه‌های زیرین خاک و مواد دیگر مثل خشت , بتن , شیشه , سرامیک , سفال و غیره حاصل میشود . در محل‌های احداث ساختمان خاک نباتی حاصله را می‌توان در گوشه‌ای گردآوری کرد و آنرا مجدداً در به عبارتی محل یا این که جای دیگر مورد به کارگیری قرار بخشید .
خاک معمولی و مواد سنگی معمولاً در اثر عملیات تخریب حاصل میشوند . این دسته خاک دربردارنده مخلوطی از مواد دیگر است . در‌این وضعیت خاک دربردارنده مخلوطی از مواد دیگر است . در‌این حالت خاک اضافی یک آلاینده تلقی می شود که می تواند در عملیات بازیافت بقیه مواد حاصله ساخت مشکل نماید .
در خلال گودبرداری از زمین‌هایی که قبلاً مالامال شده‌اند هم موادی بدست می آید که معمولاً بخش اکثر آنرا مواد زاید ناشی از تخریب و ساخت و ساز تشکیل می دهد . این مواد فراوان متنوع و دربردارنده مقادیر قابل توجهی مواد بازیافتی هستند . این ادغام می تواند مقادیر مشابهی از بعضی آلاینده‌های خطرناک هم باشد .
بتن : از بتن به اندازه دوچندان در ساختمان‌سازی استعمال می شود و یکی‌از اجزای معمول مواد زاید ناشی از تخریب است . بتن ماده‌ای گران بها برای پردازش و ایجاد خرده سنگ ثانویه محسوب میشود . در مواد زاید ناشی از تخریب و ساخت و ساز , بتن به دو صورت یافت می‌گردد : بتن دارای اسلحه که در ساخت ستون‌ها و . . . و بتن غیر دارای اسلحه که در جاده‌سازی , فونداسیون و . . . مورد به کار گیری واقع می شود . بتن دارای اسلحه نیاز به عملیاتی مختص برای بیرون ساختن آرماتور تحت عنوان جزو روند بازیافت دارااست . صرفه اقتصادی این عملیات بستگی به بها تولیدها و هزینه پردازش دارااست . از این رو در اکثر اوقات موردها بتن دارای سلاح را به زمین‌های دفن ارسال میکنند . بتن غیر دارای اسلحه ناشی از تخریب , معمولاً با مواد ارگانیک ادغام می شود و بازیافت آن از دید اقتصادی بستگی به مقادیر مواد غیر قابل بازیافت جانور در آن داراست .
بعضی وقتها در عملیات محافظت , مواد بتنی حاصل می شوند , نظیر سنگهای محل عبور عابر پیاده و سنگ جدول . این مواد به دلیل استحکام فراوان بازیافت می شوند .
خشت : خشت از مصالح معمول مورد به کار گیری در ساختمان‌هاست و در اثر تخریب میزان متعددی از آن بدست می آید که می‌توان از آن برای ساختمان‌های نو , پوشش زمین و بقیه هدف های به کارگیری کرد .
سنگ : سنگ در فیض حفرای زمین حاصل میگردد و برای لبریز کردن زمین مضاعف گرانبها است . سنگ‌های حاصل از تخریب ساختمان‌های دیرین را می‌توان مجدداً پرداخت و صیقل اعطا کرد و از آن استعمال کرد .
فلزات : در بیشتر موردها فلزات تحت عنوان ماده‌ای با ارزش بازیافت میگردند . مثلا در انگلستان یکی مرکزها بازیافت , از مواد زاید صنعتی و مواد خنثی در پهنا یک هفته حدود 10 بدن فولاد , گردآوری و با پردازش و فروش آن درآمدی حدود 20000 پوند در سال عایدش میشود .
فولاد سبک در سیستم‌های تهویه , کانال‌های تهویه , مجرای آب , پوشش بام و غیره به کار می رود . در سیستم‌های توزیع آب و برق از مس به اندازه فراوان استعمال میشود . از آلومینیوم در روکش‌ها و از چدن در مجاری فاضلاب‌رو به کارگیری می شود .
تیر و الوار چوبی : در عملیات تخریب الوار و تیر بدست آمده را می‌توان به فروش رسانید , هرچند نصیب بخش اعظم آن به محلهای دفن ارسال میشود . اما فساد چوب به دلیل باد کردن و پوسیدگی و وجود اتصالات , میخ و پیچ و . . . موجب پیدایش مشکلاتی در بازیافت و استعمال دوباره آن می گردد .
شیشه , گچ و بقیه مواد : شیشه و گچ معمولاً در طی تخریب مجروح و کمتر بازیافت میشوند . بعضا از مواد که برای سوزاندان مناسب‌اند یا این که مواد پلاستیکی که فناوری بازیافت آن توسعه یافته است , احتمالا بازیافت شوند .
مواد قیری : معمولاً قیر بدست آمده از ساخت جاده یا این که اضافی حاصل از عملیات ساخت و ساز عمرانی غیر کثیف بوده و برای بازیافت مطلوب است , اما قیر مصرفی در حفاری و کنده کاری در تأسیسات زیرزمینی شهری با مواد دیگر مثل خاک ترکیب میشود و معمولاً قابل بازیافت نیست .
سازه‌های معماری : سازه‌های معماری مانند شومینه , قطعات چوبی تراش خورده که در تزئینات داخلی به‌کار می روند و همینطور کاشی‌های تزیینی را می‌توان بازیافت کرد و بازار خیر و خوبی نیز دارا هستند .

رئیس مواد زاید ساختمانی و تخریب
برای کاهش اندازه مواد زاید ساختمانی و تخریب که به زمین‌های دفن ارسال می گردند و همینطور برای کاهش هزینه دفع , تولیدکنندگان شغل های زیادی انجام میدهند :
– اکثر اوقات مواد در

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

پست‌های مرتبط

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس