شما این‌جا هستید
آموزش 

لوله بازکنی -

فواید و خطرات سونا و جکوزی

گرما می تواند فواید زیادی برای بدن داشته باشد، به خصوص برای دردها و گرفتگی های مفصلی و عضلانی. بنابراین استفاده از سونا و جکوزی می تواند برای این دردها مفید باشد.بخصوص که سونا و جکوزی برای مصرف خانگی نیز تولید شده و میتوان آنرا در کنار آشپزخانه، حمام  یا سرویس بهداشتی های بزرگ امروزی جای داد و از آنها لذت برد.

سونا و جکوزی

در مورد فواید و خطرات رفتن به سونا و جکوزی حرف و حدیث های بسیاری گفته شده است. عده ای معتقدند پوست جکوزی روها، پیر می شود و برخی می گویند حوضچه آب سرد بعد از آن، می تواند تا سال ها پوست را سالم و جوان نگه دارد.

سونای خشک و افزایش چین و چروک ها

رطوبت برای پوست مفید است، بنابراین استفاده از سونای مرطوب می تواند به سلامت پوست به خصوص نوع خشک آن کمک کند، اما سونای خشک می تواند باعث افزایش خشکی پوست شود، بنابراین تنها برای کسانی مفید است که پوست چرب دارند.

در واقع قرار گرفتن در این محیط به تخلیه چربی اضافی پوست و پاکسازی آن کمک می کند، اما افراد با پوست خشک معمولا بعد از رفتن به سونای خشک دچار افزایش خشکی، تحریک، خارش و چین و چروک های پوستی می شوند.

همچنین این افراد بهتر است زمان خیلی کوتاهی از جکوزی استفاده کنند و بلافاصله پس از بیرون آمدن از آن، کل بدن خود را با لوسیون چرب کنند. به طور کلی مدت زمان قرار گرفتن در این محیط ها نباید خیلی طولانی باشد، ۵ تا ۱۰ دقیقه کفایت می کند. استفاده از سونا و جکوزی در دوران حاملگی مجاز نیست، زیرا بالا رفتن حرارت بدن مادر می تواند به جنین آسیب برساند.

حتما با دمپایی به سونا بروید

احتمال انتقال بیماری های پوستی به خصوص زگیل کف پا در محیط استخر، سونا و جکوزی بسیار زیاد است. بنابراین توصیه می شود افراد حتما از دمپایی شخصی استفاده کنند. دمپایی های عمومی موجود در استخر می توانند شما را در خطر انتقال قارچ و زگیل قرار دهند.

علاوه بر این توصیه می شود حتما بعد از بیرون آمدن از آب، دوش بگیرید و لابه لای انگشتان خود را به خوبی با آب و صابون یا شامپو بشویید، زیرا شستشو با آب سرد یا آب گرم در این هنگام باعث می شود خیلی از آلودگی های موجود در آب استخر و جکوزی از روی پوست پاک شوند، اما اگر آلودگی درون پوست مستقر شود، دیگر نمی توان آن را با شست وشو از بدن بیرون کرد.

خانم های باردار از سونا و جکوزی استفاده نکنند

استفاده از سونا و جکوزی در دوران حاملگی مجاز نیست، زیرا بالا رفتن حرارت بدن مادر می تواند به جنین آسیب برساند. در حقیقت قرار گرفتن در این وضعیت در سه ماهه اول می تواند باعث نقص های جنینی شود. همچنین در سه ماهه دوم و سوم می تواند باعث زایمان زودرس و عفونت شود.

اما کسانی که باردار نیستند معمولا مشکلی پیدا نخواهند کرد، البته امکان انتقال عفونت های زنانه از طریق محیط استخر و سونا وجود دارد که میزان آن ناچیز است.

کاهش دردهای مزمن با جکوزی و سونا

گرما می تواند فواید زیادی برای بدن داشته باشد، به خصوص برای دردها و گرفتگی های مفصلی و عضلانی. در واقع گرما گردش خون را افزایش می دهد و باعث شستشو و خروج مواد زائد که تولیدکننده درد هستند می شود.

گرما همچنین روی گیرنده های درد تاثیر می گذارد و آستانه تحمل درد را بالا می برد. در بعضی موارد در دردهای مفصلی و عضلانی هم نقش درمان کننده دارد، یعنی باعث می شود التهاب کاهش پیدا کند. بنابراین استفاده از سونا و جکوزی می تواند برای این درد ها مفید باشد.

البته این موضوع فقط در مورد دردهای مزمن صدق می کند و دردهای حاد با گرما بدتر می شوند.

 

 

منبع سایت تبیان

پست‌های مرتبط

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس