شما این‌جا هستید
لوله کش 

لوله بازکنی -

لوله های پلی اتیلن

Rate this post

لوله های پلی اتیلن صلیبی که عموماً PEX نامیده می‌شوند , امروزه به فراوانی در بخش­های متفاوت سیستم های گرمایش هیدرونیک مورد به کارگیری قرار می‌گیرند . این لوله ها همینطور که در صورت پایین نشان داده شده ­اند , کاربرد وسیعی در سیستم های گرمایش تشعشعی دارا‌هستند . لوله های پلی اتیلن به روش قابل توجهی توان تحمل فشار و مرتبه حرارت های بالاتری نسبت به پلی­پروپیلن ها دارا‌هستند . این لوله ها به فراوانی در رول های یک تکه 1000 فوتی در سایزهای نامی 5/16 تا 2 اینچ در اختیار اند . لوله کش لوله آب تعمیر و لوله بازکنی توالت فرنگی صاحبقرانیه شمال تهران فوری

لوله های پلی اتیلن

مزایای لوله های پلی اتیلن عبارتند از :

ارزان بودن ارزش
سبکی وزن و سادگی حمل و نقل
سهولت نصب و اجرای پرسرعت
مقاوم در قبال فشار فرنگی و امکان انعطاف پذیری
دست‌کم ضریب اصطکاک دیواره
مقاوم در قبال سوز‌و‌سرما تا 70 جايگاه سانتیگراد و گرما تا 80 سکو سانتی­گراد
مقاوم در قبال خاک و مواد شیمیایی ( اسیدها )
عدم نیاز به رنگ و پوشش
مقاوم در قبال انرژی تابشی و اشعه رادیواکتیو
قابلیت و امکان ایجاد به طور کلاف های دلخواه
از معایب لوله های پلی اتیلن موردها تحت را می­ توان اسم پیروزی .

انبساط حرارتی بالا
مقاومت ضعیف مقابل دست اندرکاران جوی بار
قرار داشتن در معرض شکستگی ناشی از تنش
خلل بودن ساخت لینک ( چسبندگی ضعیف به بقیه مواد ) و قابل اشتعال بودن

دیگر لوله های پلیمری

از سایر لوله های پلیمری مورد به کارگیری در سیستم گرمایش می­توان به گونه های لوله های پلی­بوتیلنی و لوله های پلی اتیلنی مشبک ( PEX ) اشاره نمود . همینطور لوله های PE – RT و لوله های PP – R دو مدل دیگر از لوله های پلیمری میباشند که استعمال روبه رشدی در سیستم های امروزی هیدرونیک دارا هستند .

عبارت PE – RT مخفف PolyEthylene Raised Temperature هست . این لوله ها در بازار تقریبا تازه می باشند ولی بیش تر از 20 سال است که در اروپا مورد استعمال قرار میگیرند . حد تحمل فشار آن­ها در دمای ℉73 مساوی psi 200 و در دمای ℉180 متساوی psi 100 میباشد . برای سیستم هیدرونیک مدار بسته جهت خودداری از ورود اکسیژن از خارج به درون لوله گونه ایزوله شده آن هم موجود هست .

گونه دیگری از لوله های پلیمری تقریبا نو , لوله های پلی پروپیلن تقویت شده ( PP – R ) هست و در سایزهای از تا 10 اینچ موجود هست . این لوله ها دارنده لایه میانی فایبرگلس مقاوم می‌باشند که در مخلوط با دو لایه بیرونی و درونی پلی پروپیلن منجر کاهش انبساط حرارتی می شود . دمای کاری این لوله ها در فشار psi 70 متساوی ℉160 است البته میتوانند در دمای ℉195 حداکثر تا psi 6 مقاومت نمایند .

لوله های پلیمری پنج لایه

معایب و محدودیت لوله های پلی ­پروپیلن متخصص ها پلیمر را بر آن داشت تا با روش­های متفاوت , مزایای لوله های کاربردی در ساختمان را ارتقا و معایب آن­ها را کاهش دهند و لوله­ای ایجاد نمایند که همگی مزایای فلز و پلیمر را هم‌زمان داشته باشد . فیض این پژوهش ها سبب ساز به ساخت لوله هایی شده‌است که در آن­ها خاصیت لوله های فلزی و پلیمری گنجانده شده­اند و با تلفیق این دو عنصر ( فلز و پلیمر ) لوله های نسل نو را به‌وجود آورده­اند که تحولات جدیدی در سیستم­های لوله ­کشی علی الخصوص تاسیسات بهداشتی , حرارتی و برودتی به‌وجود آورده­اند . این لوله های نسل تازه از پنج لایه تشکیل شده­اند که در صورت پایین ترتیب قرارگیری آن­ها نشانداده شده‌است . چاه بازکنی شهرک فجر (والفجر) لایروبی و چاه بازکنی حرم قم شبانه روزی

اجزای خالق لوله های پنج لایه

اجزای تشکیل دهنده لوله های پنج لایه عبارتند از :

پلیمر داخلی و فرنگی : پلی­ اتیلن PEX در معنای پلی ­اتیلن مشبک شده‌است که مقاومت لوله را در قبال فشار و دمای بالا ارتقا میدهد .

لایه آلومینیوم : لوله های پلیمری دارنده مزایای متعددی نسبت به لوله های فلزی می­باشند البته دارنده دو محدودیت حیاتی میباشند . یکی ضریب انبساط حرارتی مضاعف و دیگری نفوذ اکسیژن به باطن آن­ها است . برای حل این دو عیب حیاتی یک لایه آلومینیومی در نصیب میانی این لوله ها قرار می­دهند این لایه منجر می ­شود که :

از نفوذ نوروفروغ و اکسیژن به درون لوله خودداری می­ نماید .
با تلفیق لایه ­های چسب با آلومینیوم ضریب انبساط طولی لوله کاهش می ­یابد .
تحمل لوله مقابل فشار و دما بالا می­رود .
لایه چسب : دربین لایه آلومینیوم و لایه­های داخلی و فرنگی پلیمر از دو لایه چسب مستعمل شده‌است . وظیفه این دو لایه چسب سفت و یک دست کردن لایه آلومینیومی به لایه­های پلیمر داخلی و فرنگی است و تا دمای 110 رتبه سانتی­گراد مقاومت حرارتی در طی زمان داراست .

مزایای لوله های پلیمری پنج لایه عبارتند از :

مقاومت در قبال خوردگی و پوسیدگی از باطن و بیرون : لایه­های داخلی و بیرونی این لوله ها از پلی­اتیلن است و در قبال املاح آب یا این که خاک مقاوم است .
مقاوم در قبال فشار و دما : این لوله ها تحمل دمای حدود 90 رتبه سانتی­گراد در فشار 10 توشه را بطور مداوم دارا‌هستند . لذا از این لوله ها می­توان برای سیستم­های گرمایشی با حداکثر دمای کارکردی 90 سکو استعمال کرد بطوری که امروزه یکی‌از کاربردهای بیشتر این لوله ها استعمال در سیستم­های گرمایش از کف می­باشد .
ضریب انبساط طولی ذیل : لایه آلومینیومی و چسب میزان انبساط و انقباض لوله را در دست گرفتن می ­کنند .
افت فشار و رسوب پذیری زیر : با دقت به این‌که مرحله داخلی این لوله ها صاف بوده و از اتصالات کم تری نسبت به لوله های فلزی به کارگیری می ­شود , افت فشار و امکان رسوب پذیری آن­ها کم است و در سرعت­های بالای جریان آب , تراز داخلی آن­ها در گیر سایش نمی­ شود .
نصب راحت و پر سرعت : سبک و انعطاف پذیر بودن این لوله ها منجر شده‌است که نصب آن­ها سهل و آسان و پر سرعت باشد .
عدم نفوذ­پذیری روشنایی و اکسیژن

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

پست‌های مرتبط

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس