شما این‌جا هستید
آموزش 

لوله بازکنی -

مصرف آب کولر های آبی؛ چگونه مقادیر زیادی آب صرفه جویی کنیم؟

مصرف آب کولر های آبی و اهمیت این موضوع نسبت به آمار ۸ میلیون کولر آبی در ایران که از آن حدود ۶۸ درصد را خانوارهای شهری و ۲۵ درصد را خانوارهای روستایی استفاده می‌کنند، باید مورد توجه قرار داد.

 

 

مصرف آب کولر های آبی

هر چند با نوع آب و هوای خشک ایران، استفاده از کولرهای آبی در گذشته راه حل مناسبی بوده، اما به دلیل اینکه طراحی کولرهای آبی به دهه ۱۳۴۰ یعنی حدود ۵۰ سال پیش برمی‌گردد و از تکنولوژی بسیار پایینی برخوردار است، این کولرها از کارآیی مطلوبی برخودار نیستند و مصرف آب کولر های آبی بسیار زیاد است. ولی ارزان‌ بودن و مصرف پایین برق و همخوانی هزینه تهیه این کولرها با سطح درآمد عموم مردم، گرایش برای استفاده از این نوع کولر را بیشتر کرده است.

همچنین کولرهای آبی با توجه به کاربرد زیاد و وسیع آنها به خصوص در فصول گرم سال، بخش نسبتاً زیادی از مصرف کل انرژی کشور را به خود اختصاص می‌دهند، به طوری بیش از ۸ میلیون کولر آبی روشن در کشور که با فرض کارکرد ۴ ماه در طول سال و ۸ ساعت در روز ، هر ساله در کشور ما رقمی نزدیک به ۴۴ / ۴ میلیارد کیلو وات ساعت فقط صرف انرژی مصرفی کولرهای آبی می‌شود که با احتساب بهای هر کیلو وات ساعت برق طبق قانون ۷۷۳ ریال رقمی بالغ بر۳۴۳۲۱۲۰۰۰۰۰۰۰ ریال (سیصد و چهل و سه میلیارد و دویست و دوازده میلیون تومان) هزینه می‌شود که به نظر می‌رسد این رقم برای ساخت یک نیروگاه کوچک برق کافی باشد.

البته این نکته قابل یادآوری است که در ایام گرم سال و در مناطق گرمسیری که بخش قابل توجه کشورمان را شامل می‌شود بیش از ۲۰ ساعت و حتی کل شبانه‌روز کولرها روشن هستند.

بنابراین در ایام گرم سال، مصرف آب کولر های آبی به طور متوسط ١٥ تا ٤٠ لیتر آب در هر ساعت است. حال اگر عدد متوسط مصرفی برای هر کولر را ۳۰ لیتر در ساعت در نظر بگیریم با ۸ ساعت کولر روشن، هر کولر آبی ۲۴۰ لیتر آب مصرف می‌کند که رقم مصرف آب کولر های آبی در کل کشور با شرایط ذکر شده ۱۹۲۰۰۰۰۰۰۰ (یک میلیارد و نهصد و بیست میلیون ) لیتر در شبانه‌روز آب خواهد بود. (این میزان مصرف آب کولر های آبی برای کولرهای آبی محاسبه شده که نشتی ندارند و دارای کارکرد استاندارد هستند).

منبع مطلب مصرف آب کولر های آبی: سایت ایسنا

پست‌های مرتبط

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس