شما این‌جا هستید
لوله کشی 

لوله بازکنی -

معرفی لوله پنج لایه آرم پایپ

Rate this post

با اعتنا به مخارج کلان ساختمان های مدرن , طرح ریزی برای ارتقا ارتفاع قدمت ساختمان ها امری لازم به لحاظ می‌رسد . یکی مهم‌ترین کارداران جهت ارتقا ارتفاع قدمت ساختمان , سیستم تاسیسات و لوله کشی آن است . لوله کشی

به طور همزمان با ترقی های اخیر و کاربرد تکنولوژی های نو در صنعت ساختمان , لوله های بکار رفته در ساختمان هم در گیر تحولی شگرف شده‌است . این دگرگون سازی با عرضه لوله های تلفیقی پنج لایه PERT – AL – PERT و PEX – AL – PEX یا این که PEX با ارتفاع قدمت بیش تر از 50 سال و با دمای کاربری حداکثر 95 سکو سانتی گراد معرفی شده‌است .

نسل نو لوله ها که اصطلاحا به لوله های پنج لایه مشهور هستند به دلیل مواقعی همچون :

۱ – استحکام و تداوم طولانی دوران

۲ – رعایت بی نقص استانداردهای بهداشتی

۳ – نصب سرعت بالا و سهل و آسان در آوردن جسم از چاه منطقه تهران شبانه روزی

۴ – قیمت خوب

با گاز در سراسر عالم جایگزین لوله های فلزی و پلیمری گردیدند . این لوله ها درکلاس PERT – AL – PERT , PEX – AL – PEX یا این که PEX ساخت و مورد به کارگیری قرار می‌گیرد .

ساختار مولکولی لایه های حفظ کننده : لایه آلومینیومی در مجموع به طوری در کنار همدیگر قرارگرفته اند که در سیستمهایی مانند آبرسانی سرد وگرم . آب‌آشامیدنی . رادیاتور . گرمایش از کف . هوای فشرده و انتقال مایعات از عملکرد حداکثر بر خوردار می‌باشند .

در‌این لوله ها مایعات و سیالات بدلیل عبور از داخل لایه PERTیا PEX خیر صرفا همگی خاصیت و ویژگیهای خویش را محافظت می‌نماید بلکه بدلیل ساختار صیقلی و صاف مواد لایه درونی هیچگونه رسوب و خوردگی بر جای نخواهد ماند .

در عین درحال حاضر لایه PERTیا PEX بیرونی هم هر جور فشار . خورندگی و ضربات افتعالی را به هنگام نصب و بعداز آن در زمان زمان تحمل و دفع می‌کند . لایه آلومینیومی هم تحت عنوان لایه میانی در سراسر ارتفاع لوله با به کار گیری از تکنولوژی توسعه یافته ultrasonic از یک سو بازدارنده از نفوذ اکسیژن شده و از سمت دیگر با مراقبت موقعیت لوله در حین خمش نیاز به مصرف اتصالات متفاوت را در حجم وسیعی کاهش می دهد .

در مجموع رعایت تمامی استانداردهای تحمیلی سالم و بهداشت مرتبط با آب‌آشامیدنی و نوشیدنیها در کنار مزیتهای فوق الذکر می‌تواند ادب و آسایش خاطر را برای مصرف کنندگان به همراه داراست .

لوله پنج لایه با مارک نشانه پایپ

تائیدیه های صادر شده از طرف مراجع ذیصلاح و انجام آزمایشات متفاوت علمی
پایین استانداردهای ASTM F1282 و ASTM F1281 و استاندارد ملی کشور ایران ISIRI 12753 دربرگیرنده
آزمایش های : تحمل فشار در دماهای گوناگون ( PRESSURE TEST ) , کشش ( RING STRENGTH ) ,
ضخامت لایه آلومینیوم و تمامی لایه ها , ترکیدن ( BURST ) , پایداری حرارتی , بررسی شرایط جوش لایه
آلومینیوم , شاخص ذوب مواد نخستین ( MFI ) , بررسی بعدها لوله , مقدار گیری درصد ژل لوله های PEX می
باشد .

ساختار شیمیایی لوله پنج لایه نشانه پایپ

ساختار شیمیایی لوله های پنج لایه , پلی اتیلن می‌باشد که یک کدام از لبریز مصرف ترین مواد ترموپلاست در دنیا بوده و دارنده خاصیت پر رنگ ای نظیر عایق الکتریکی , خواص فیلم شدن و مقاومت شیمیایی می‌باشند .

ساختار فیزیکی لوله پنج لایه نماد پایپ

لوله های پنج لایه نماد پایپ از مدل لوله های مرکبی می‌باشند که از ادغام دو لایه پلی اتیلن به اسم PERTیا PEX و یک لایه فلز و دو لایه چسب منحصر به فرد ساخته شده شده‌است .

درین لوله ها , لایه های داخلی و فرنگی از فرآورده پلی اتیلن و لایه میانی از آلیاژ آلومینیوم میباشد .

پلی اتیلن نماد پایپ

همان طور که گفته شد پلی اتیلن یکی مالامال مصرف ترین مواد ترمو پلاستیک در عالم می‌باشد که خاصیت قابل توجهی مانند عایق الکتریکی , خواص فیلم شدن و مقاومت شیمیایی را دارا هست . سوای عطر و طعم بوده و سمی نیست . البته در عین هم اکنون دارنده چندین ضعف هایی هم است که به ساختار مولکولی آن بر میگردد . بعنوان نمونه مقاومت پلی اتیلن در قبال حلال ها با گاز با دما و قوانینی که مرحله در معرض آن قرار میگیرد , تغییر میکند و ترک زائی تنشی در تمام حالاتی که مرحله پلیمر در تماس با یک مایع باشد موجود است و در چنین قوانینی میزان تخریب به گونه پلی اتیلن و فرمول بندی آمیزه پلیمری وابسته است . بعنوان نمونه لوله های ساخت شده با پلی اتیلن برای بازه طولانی در جوار آب جوش قابل به کار گیری نیستند این دستور به کار گیری این لوله ها در کانال های آبرسانی حرارتی را محدود نموده است .

بمنظور تصحیح ساختار , با صرفه نمودن و تقویت این پلیمر در قبال حرارتهای بالا آنرا زیر چند پروسه شیمیایی ازجمله برهان دار کردن و کانال ای نمودن پلیمر قرار می دهند . با مشبک شدن پلی اتیلن , خصوصیت های جریانی این پلیمر محدودتر شده و پلیمر در بخش اعظمی از حلالهایی که PE معمولی را حل می نمایند حل نمیگردد . لوله بازکنی محدوده کاروان (رضویه)

علاوه بر این پلی اتیلن اصلاحیه و مقاومت حرارتی آن ارتقا یافته و از مقاومت خستگی فراوان بیشتری برخوردار می شود . این پلی اتیلن کانال ای شده از بلورینگی و آلرژی ترک زایی تنشی متری برخوردار‌است وتحت این حالت ویژگیهای الکتریکی آن کماکان پا برجاست و مقاومت دی الکتریک آن هم بهبود یافته است .

لایه آلومینیوم

هر چند لوله های پلیمری نظیر پلی اتیلن , پلی پروپیلن , پلی اتیلن مشبک , دارنده مزایایی نسبت به لوله های فلزی هستند البته دارنده دو مشکل بزرگ پایین هم می‌باشند :

الف ) ضریب انبساط حرارتی مضاعف

بطور کلی ضریب انبساط حرارتی مواد پلیمری در مقایسه با فلزات زیاد بالا هستند . بعنوان مثال ضریب انبساط حرارتی پلی پروپیلن و پلی اتیلن در محدوده ۱۹ % – ۱۴ % می‌باشد اگر که ضریب انبساط حرارتی فلزات کمتر از ۰/۰۲می باشد .

وقتی که آب گرم باطن لوله های پلیمری جریان یابد ارتفاع لوله ها ارتقا می‌یابد و در صورت بسته بودن کانال لوله کشی ساخت تنش های حرارتی کرده و ارتفاع قدمت لوله را کاهش می‌دهد .

ب ) نفوذ اکسیژن

نفوذ اکسیژن به درون آب بخصوص در سیستم های حرارتی مانند شوفاژ تخریب اجزای فلزی تخلیه چاه فرشته شمال تهران فوری

پست‌های مرتبط

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس