شما این‌جا هستید
آموزش 

لوله بازکنی -

ایجاد نم و رطوبت در پشت بام و خطرات ناشی از آن

پشت بام یکی از نقاطیست که در فصول بارانی بیشترین پتانسیل ایجاد نم و رطوبت در آن دارد. به همین علت از نظر نحوه عایق کاری و عایق بندی رطوبتی بیشترین توجه را به آن اختصاص میدهیم.

نم و رطوبت

علت بوجود آمدن نم و رطوبت و خطرات ناشی از آن

بخاطر ضربه های قطرات باران و حجم آن و برف، تاثیرات گرما در فصول گرم و انقباض در فصول سرد بیشترین تنش در پشت بام و خروجی های فاضلاب، ناودان ها، سیستم های کولر و آب مصرفی ، شکاف ها و درزها و دیوارهای مشترک مابین ساختمان بوجود می آید. شکاف و درزهای جدید نیز در اثر اختلاف دما در شب و روز شکل میگیرد و باعث نم و رطوبت در پشت بام شده که در طی زمان به نشت و خسارت به دیوارها و سقف طبقه پایین می شود.

برای پیشگیری از نم و رطوبت، شیب بندی و کف سازی ملات پشت بام باید به نحوی اجرا شود که آب نفوذی به فضای زیر عایق پشت بام را به سمت خروجی های فاضلاب هدایت کند زیرا در صورت عدم شیب بندی مناسب و اصولی، منجر به ساکن شدن آب در محدوده مزبور شده که در شب به طبقه زیر پشت بام نفوذ میکند و منتج به نم و رطوبت و تخریب بخشی از ساختمان میگردد.

متاسفانه بسته به میزان آب، زمان نشتیف و چگونگی شیب بندی، بعداز چند ماه اثرات نم و رطوبت قابل مشاهده می شود.

ایزوگام و یا هر نوع عایق رطوبتی سطحی یا روکار باید بصورت اصولی و کامل توسط مشعل به ملات زیر آن فیکس شود تا هوا یا آب به فضای مابین سطح و عایق نفوذ نکرده و عایق ورم یا باد نکند، در نصب عایق های رطوبتی پشت بام عایق کاری بصورت لایه ایی اجرا می شود و فویل مربوطه رو قرار می گیرد تا باعث انعکاس نور و گرمای خورشید و محیط شود، عایق نصب شده باید از مرکز فاضلاب پشت بام به طرف محدوده بیرونی ساختمان باشد، یعنی اینکه عایق دور فاضلاب در پایین ترین نقطه و اطراف در بالاترین نقطه نصب گردد(قانون شیب بندی سطح و لوله ها) و لبه های عایق بایستی بصورت حرفه ایی و با شعله اندکی در داخل لبه های لوله فاضلاب قرار گیرد. در مورد انواع عایق های مربوط نم و رطوبت و سایر عایق ها و کلیه محاسن و معایب هر کدام در مطالب بعدی مفصلا توضیح می دهیم.

در صورت ایجاد نم و رطوبت و نشتی پشت بام یا دیوارهای مربوطه و نحوه رفع آن فورا با افراد فنی متخصص و دارای مجوز مشورت کرده و اقدام به رفع مشکل کنید.

پست‌های مرتبط

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس