شما این‌جا هستید
آموزش 

لوله بازکنی -

چاه فاضلاب؛ علل پر شدن چاه فاضلاب چیست؟

چاه فاضلاب ممکن است به دلایل مختلف پر شود که باید به دنبال تخلیه چاه وضعیت را مشاهده کرد و نسبت به رفع این مشکل تصمیم گرفت. در ادامه به طور کلی در رابطه با دلایلی صحبت خواهیم کرد که در پر شدن چاه فاضلاب می توانند دخیل باشند.

چاه فاضلاب

دلایل اصلی و عمومی پر شدن چاه فاضلاب:

۱– جنس زمین:

چاه فاضلاب می تواند به اشکال مختلف می باشد، نوعی که در اکثر ساختمان ها و منازل به چشم می خورد از نوع چاه های جذبی است، یعنی این نوع چاه ها برای جذب آب و فاضلاب داخل آن نیاز به محیطی دارند. پیش از حفر چاه باید زمینی را انتخاب کرد که برای این کار مناسب باشد و به همین دلیل حفر این چاه ها باید در زمین هایی صورت گیرد که جنس مناسبی داشته باشد تا کارآیی آن ها طبق انتظار و خوب باشد و شاهد پر شدن آن ها پیش از زمان موعد نباشیم و در نتیجه نیازی به تخلیه چاه نباشد. زمین چاه یا به عبارت دیگر محیطی که در اطراف آن به چشم می خورد از دیواره و کف چاه تشکیل شده است و خاک آن ها باید به منظور جذب آب و فاضلاب مناسب باشد.

خاک اطراف چاه فاضلاب عمدتا بر دو نوع می باشد:

الف) زمین های غیر شنی

ب) زمین های شنی

۲– حجم چاه فاضلاب

از عوامل دیگری که در پر شدن چاه فاضلاب نقش دارند حجم چاه فاضلاب می باشد. حجم چاه از دو عامل تشکیل شده است یعنی قطر چاه و عمق آن. هرچه میزان قطر و عمق چاه بیشتر باشد، حجم چاه نیز افزایش پیدا می کند. چاه فاضلاب مکانی برای انباشت آب ها و فاضلاب های ساختمان می باشد. در نتیجه بایستی به مقدار فاضلابی که در ساختمان تولید می شود، فضا برای انباشت در اختیار داشته باشد. شاخص های موثر در مشخص سازی حجم چاه عبارتند از: جمعیت ساختمان، نوع کاربری آن، مدت استفاده روزانه از ساختمان، میزان تولید فاضلاب در ساختمان و غیره. اگر حجم چاه نسبت کمتری به فاضلاب تولیدی ساختمان داشته باشد، بعد از مدتی شاهد پر شدن و سر ریز شدن آن خواهیم بود.

۳– مواد زائد داخل چاه

علت اصلی و بارز سرریز شدن چاه فاضلاب، مواد اضافی است که داخل آن ها قرار می گیرند. این مواد در قالب لایه های ضد آب مانع نفوذ آب به زمین می شوند. ورود این مواد به داخل چاه از راه های لوله های فاضلاب به همراه آب می باشد و با رسوبی که در کف چاه و دیواره های آن وجود دارد باعث پایین آوردن قدرت جذب چاه شده و در نتیجه چاه سریع تر پر می شوند که ساکنین ساختمان را مجبور می کنند که نسبت به تخلیه چاه اقدام کنند. در این طور مواقع به لایروبی چاه و لجن کشی نیاز می باشد و باید بعد از اقدام برای تخلیه چاه، کف و دیواره های چاه نیز لایروبی و کف تراشی شوند تا به دنبال این امر لایه هایی که در دیواره ها انباشه شده اند حذف و خاک چاه دیده شود.

 

منبع سایت آریا فراز

پست‌های مرتبط

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس