شما این‌جا هستید
آموزش 

لوله بازکنی -

کولر؛ نکاتی مفید برای اینکه کولر آبی بخریم یا گازی!؟

فصل گرما بشرطی لذت بخش است که کولر ما خوب محیط اطرافمان را خنک کند.بهتر است کولر آب بخریم یا گازی ؟

 

کولر

 

برای انتخاب بین کولر های گازی و آبی چهار شرط را باید لحاظ كنیم؛ ۲مورد محیطی و ۲مورد دیگر اقتصادی. اول از همه اینكه کولر آبی فقط به درد اقلیم‌های خشك می‌خورد و در واقع كولر آبی در شهرهای مرطوب، یك كولر آبی مرده است!

بعد از آن هم باید به این توجه داشت كه اندازه‌های مختلف کولر های آبی و گازی به درد متراژ‌های متفاوتی از فضا می‌خورند و استفاده از کولر های نامناسب فقط و فقط مایه سرما یا گرمای بیش از حد هستند.
در این بین قیمت اولیه کولر ها هم مسئله مهمی است و البته مصرف برق آنها. می‌توان گفت كه سقف گران‌ترین کولر آبی چند صد هزار تومان از كف ارزان‌ترین نوع کولر گازی ارزان‌تر است و البته این را هم داشته باشید كه هزینه برق یك خانوار در منطقه‌های غیرگرمسیر، با جایگزین كردن کولر گازی به جای آبی، حدود ۶برابر می‌شود!

سه خانه ۷۰متری در ۳شهر را به نمایندگی از ۳نوع اقلیم موجود در ایران درنظر گرفته‌ایم تا با سنجیدن همه شرایط ببینیم كدام كولر و هركدام از چه نوعی مناسب‌تر است. بوشهر به نمایندگی از استان‌های گرم و شرجی، تهران به نمایندگی از مناطق معتدل و یزد به نمایندگی از شهرهای خشك وكویری.

مقایسه کولر ها در شهر تهران

كولر آبی: براساس شرایط اقلیمی تعریف شده تهران، این نوع كولر در این شهر كارایی كاملی دارد. برای یك خانه ۷۰متری در تهران یك كولر آبی ۴۰۰۰به قیمت ۶۰۰هزار تومان كافی است.
كولرگازی: این كولر هم در تهران كاربرد دارد. خانه ۷۰متری مدنظر ما براساس استاندارد‌های تعریف شده، یك كولرگازی ۱۸۰۰۰لازم دارد كه قیمت آن از ۳میلیون تومان به بالاست كه خب فرقش با مورد بالا زمین تا آسمان است.
نتیجه: در منطقه غیرگرمسیری مثل تهران- همانطور كه اشاره شد- كولر گازی هزینه برق را تا ۶برابر افزایش خواهد داد، ضمن اینكه قیمت خود كولر هم ۵برابر است. درواقع این پرواضح است كه كولر گازی در تهران به هیچ وجه صرفه ندارد!

مقایسه کولر ها در شهر بوشهر

كولر آبی: خاموش! چراكه كولر آبی در مناطق مرطوب رسما ناكارآمد است.
كولرگازی: تنها گزینه برای شهرهای گرمسیر نوع یك و یا گرم و مرطوب، كولر گازی است. البته به همین‌خاطر است كه قیمت برق در مناطق گرمسیری به‌مراتب كمتر از اقلیم‌های معتدل است و درواقع قیمت برق مصرفی یك كولر گازی در بوشهر مانند قیمت برق مصرفی یك كولر آبی در منطقه‌های معمولی است.
نتیجه: با این حساب شما همان كولر گازی ۱۸۰۰۰را تهیه می‌كنید و میزان برقی كه مصرف می‌شود را برابر قیمت برق مصرفی كولرهای آبی در شهرهای معتدل می‌پردازید. هرچند بازهم در هزینه‌های اولیه پول بیشتری بابت خرید كولر گازی خرج می‌كنید.

مقایسه کولر ها در شهر یزد

كولر آبی: از آنجا كه یزد در مقایسه با ۲شهر دیگر به جای رطوبت فقط گرمای بیشتری دارد، می‌توان گفت كه کولر های آبی در این شهر گزینه مناسبی هستند اما مسئله این است كه مصرف آب آنها به نسبت كولرهای تهرانی بالاتر می‌رود.
كولرگازی: كولرگازی در مناطق گرمسیری هم كاربرد دارد. با این تفاوت كه به‌علت گرم بودن زیاد هوا شما احتمالاً نیاز دارید كه كولرگازی خود را روی درجه دمایی پایین‌تری بگذارید كه به تناسب فشار بیشتری هم روی دستگاه شما وارد می‌شود و فشار بیشتر روی دستگاه، همان و مصرف برق بیشتر همان.
نتیجه: به یك مورد توجه كنید؛ اینكه یزد با وجود اختلاف دمایی محسوسش با منطقه‌ای مثل تهران، در رده‌بندی وزارت نیرو، فرقی از نظر هزینه‌های پرداخت‌شده برق ندارد. در حقیقت شما در یزد هم مانند تهران با جایگزین كردن كولرگازی پول برقتان ۶ برابر می‌شود كه با توجه به مصرف برق بیشتر به تناسب هوای كویری یزد این مبلغ بالاتر هم می‌رود. عقل سلیم می‌گوید كه در چنین مناطقی هم باید استفاده از كولر آبی را به استفاده از کولر گازی رجحان داد.

 

منبع سایت تبیان

پست‌های مرتبط

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس